POZ Plus: rozstrzygnięcia w regionach

04 Czerwca 2018, 10:01 lekarz

W części województw zakończyły się postępowania konkursowe w ramach pilotażowego programu opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej „POZ Plus”. W kwietniu oddziały wojewódzkie rozpoczęły nabór placówek.  Program cieszył się dużym zainteresowaniem. Większość oddziałów wyłoniło już świadczeniodawców i przystępuje do podpisywania umów.

Świadczeniodawców wybrał m.in. łódzki oraz pomorski NFZ, który także podpisał już umowę ze świadczeniodawcami. Konkurs zakończył się także w Podkarpackim, Śląskim czy Kujawsko-Pomorskim OW Funduszu. Tam wybrano 2 świadczeniodawców po jednym z Bydgoszczy oraz Inowrocławia. 8 czerwca nastąpi ogłoszenie rozstrzygnięcia konkursu na Mazowszu, 14 czerwca natomiast w Wielkopolsce.

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach?

W przeciwieństwie do konkursów dot. świadczeń stomatologicznych realizowanych w dentobusach, postępowania w ramach programu „POZ Plus” zasadniczo cieszą się sporym zainteresowaniem. Chętnych świadczeniodawców w województwach było więcej niż miejsc.

Problem wystąpił jedynie w województwie lubelskim. Z powodu błędów formalnych w przekazanych ofertach nie udało się tam wyłonić świadczeniodawców. Z tego powodu trzeba było unieważnić konkurs.

Pomorskie z 3 placówkami w ramach „POZ Plus”

Pomorski OW NFZ wybrał trzy przychodnie z Gdańska. Umowy z tymi świadczeniodawcami zostały już podpisane. Pilotaż rusza niebawem, bo od 1 lipca.

3 świadczeniodawców także w województwie łódzkim

- Odnotowaliśmy bardzo duże zainteresowanie postępowaniem. Konkurs rozstrzygnęliśmy terminowo, tj. 30 maja, wybraliśmy 3 świadczeniodawców, łącznie natomiast zgłosiło się 8. Ostatecznie wybraliśmy 2 placówki z Łodzi oraz 1 ze Zgierza. Dopiero ogłosiliśmy wynik postępowania, sądzimy jednak, że nadal wszystko przebiegać będzie terminowo i niebawem podpiszemy z tymi świadczeniodawcami umowy - informuje Politykę Zdrowotną Anna Leder rzecznik prasowy Łódzkiego OW NFZ.

Przypomnijmy, iż kilka dni temu NFZ informował o sporym zainteresowaniu konkursem wśród świadczeniodawców. W skali kraju Fundusz oferuje 45 miejsc. Program obowiązywać będzie od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2019. Wątpliwości względem pilotażu wyrażali m.in. lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim.

Program „POZ Plus” ma za zadanie poprawić standardy oraz jakość obsługi pacjenta a także pomóc wypracować optymalne rozwiązania organizacyjne oraz finansowe dla tego segmentu opieki zdrowotnej. Celem programu jest także skierowanie opieki nad pacjentem z medycyny naprawczej na profilaktykę, stosując stosowne narzędzia zapobiegawcze.

Anna Grela

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz