Pomysłodawca RDTL o tym, co wypaczono w jego projekcie

04 Czerwca 2018, 11:58 Krzysztof Łanda

Ostatnio o nieskuteczności ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL) alarmowała fundacja Alivia. Zgodę na sfinansowanie terapii nie objętych refundacją dostało niewiele osób, a realnie leki trafiły do zaledwie kilkudziesięciu. O tym, co poszło z RDTL nie tak mówi nam Krzysztof Łanda, były wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową. 

- RDTL jest wypełnieniem moralnego obowiązku państwa wobec osób w szczególnej sytuacji zdrowotnej. Został zaprojektowany zamiast terapii niestandardowej zlikwidowanej przez rząd PO-PSL - przypomina Krzysztof Łanda.
 
- Procedura miała przypominać tę austriacką, gdzie obowiązuje reguła precedensu a pacjenci oczekują na decyzje średnio 3 minuty. Niestety RDTL został zupełnie wypaczony, gdy przestałem zarządzać tym projektem ustawy - mówi były wiceminister.
I wymienia niekorzystne zmiany.
Po pierwsze zasadniczo obniżono i tak niski próg, powyżej którego Minister Zdrowia nie może podjąć decyzji bez opinii Prezesa AOTMiT.
Po drugie procedurę zbiurokratyzowano w bardzo wysokim stopniu.
Po trzecie, co najgorsze i zupełnie absurdalne, za leki stosowane w RDTL ma płacić ze swojego budżetu szpital. Leczenie pacjentów w wyjątkowych sytuacjach, którzy np. z powodu chorób współistniejących powinni szybciej otrzymać leczenie, to obowiązek państwa a nie szpitala, a wiec za leczenie powinien zapłacić MZ lub NFZ.
Łanda zwraca też uwagę, że w pierwotnym projekcie to Minister Zdrowia miał mieć w swoim budżecie środki na RDTL. Nigdy też, środki na RDTL nie były ograniczone kwotowo za wyjątkiem zakładanych pierwszych miesięcy obowiązywania procedury jeszcze w 2016 roku, niestety projekt został opóźniony o rok.
 
AK
 
Polecamy także:
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

farba Wtorek, 05 Czerwca 2018, 21:24
Przyklad ego nieadekwatnego do rzeczywistosci, bajkopisarz to w sumie dobra rola na najblizsze miesiace i lata
nd Wtorek, 05 Czerwca 2018, 13:24
A świstak siedzi i zawija w sreberka
bag Wtorek, 05 Czerwca 2018, 8:17
Ten człowiek wstydu nie ma za grosz