Ptok: bardzo dobrze że Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia ponownie zaczyna pracę

05 Czerwca 2018, 9:04 Krystyna Ptok

Bardzo dobrze że Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia ponownie zaczyna pracę - ocenia Krystyna Ptok, która w poniedziałek została jego przewodniczącą. Według niej, jest wiele kwestii, którymi powinien się zająć zespół, m.in. ustawa o najniższych wynagrodzeniach.


W poniedziałek po prawie roku przerwy spotkał się Trójstronny Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia działający w ramach Rady Dialogu Społecznego. Na przewodniczącą zespołu powołano nową osobę ze strony pracowników - Krystynę Ptok, przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

- Na szczęście została reaktywowana praca zespołu ds. ochrony zdrowia i w poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie - mówiła Ptok w rozmowie z Polityką Zdrowotną.

- Temat ochrony zdrowia jest dość ciężkim tematem w sensie rozmów. Interesy wszystkich stron są różne. Interesy pracodawców, interesy organizacji społecznych czy związków zawodowych działających w ochronie zdrowia są różne - podkreśliła Ptok. - Bardzo dobrze, że ten zespół ponownie zaczyna pracę. Powinniśmy mieć własne miejsce do platformy dyskusji - dodała.


Według Ptok zespół powinien zacząć pracę od zdiagnozowania najważniejszych i najistotniejszych problemów, które mają być przedmiotem rozmów

- Takim jest na pewno ustawa o najniższych wynagrodzeniach, która wzbudza wciąż wiele emocji - oceniła Ptok.


- Także finansowanie ochrony zdrowia i sytuacja, gdy ciągle omawiamy niedofinansowanie szpitali, niedofinansowanie świadczeń, liczne potrzeby pacjentów - wskazała przewodnicząca zespołu.

Według Ptok, w związku z planowanym wzrostem finansowania ochrony zdrowia po przyjęciu ustawy o 6 proc. PKB, również pacjenci mają określone oczekiwania.

Ptok przypomniała, że równolegle zaczyna prace powołany przez ministra zdrowia zespół Wspólnie dla zdrowia, a pierwsza debata ma dotyczyć systemu ochrony zdrowia i tego w jaką stronę idziemy.


AK

Polecamy również:

RDS: pielęgniarka K. Ptok szefową trójstronnego zespołu ds. zdrowia

Rada Dialogu Społecznego z nową organizacją. Skład przez lata był ten sam

RDS o płacach minimalnych w zdrowiu (zapowiedzi)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz