Z. Król: szpitale z sieci wykonały więcej świadczeń niż wcześniej

06 Czerwca 2018, 15:29 SZPITAL

W IV kwartale 2017 r. liczba świadczeń w placówkach, które weszły do sieci szpitali, wzrosła o prawie 5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2016 r. Łączna wartość świadczeń wzrosła o 11 proc. i wynosiła 9,439 mld zł - poinformował w środę wiceminister Zbigniew Król.

Wiceminister przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia informację na temat skutków i efektów wprowadzenia w życie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej tzw. sieci szpitali, a także dostępności świadczeń zdrowotnych w ramach tejże sieci.

Wzrost liczby świadczeń w sieci szpitali

Król przypomniał, że ustawa o sieci szpitali rozpoczęła funkcjonowanie w październiku ubiegłego roku. Wśród najistotniejszych wniosków wymienił wzrost w IV kwartale 2017 roku liczba świadczeń w placówkach, które weszły do sieci o 5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2016 r. - To pokazuje, że niesłuszne były obawy o zmniejszenie liczby świadczeń, bo to nie nastąpiło - mówił Król.

Jak zaznaczył, łączna wartość świadczeń w IV kwartale 2017 r. wzrosła o 11 proc. i wynosiła 9,439 mln zł, z czego 5,581 mln zł w ramach ryczałtów szpitalnych. Król informował, że zdecydowana większość ryczałtów na pierwsze półrocze tego roku jest wyższa niż za ostatni kwartał ubiegłego roku. Według informacji MZ, przeciętny poziom wzrostu ryczałtu to 2,1 proc., a najmniejszymi beneficjentami były szpitale 1. stopnia i placówki onkologiczne. - Na pewno w tych zakresach będzie wymagana korekta - zapewnił.

Minister nie odniósł się do pytań o oczekiwane skutki wprowadzenia sieci szpitali, jak wzrost dostępności dla pacjentów, zmniejszenie kolejek do specjalistów czy lepszą kondycję finansową szpitali.

Brak nowych poradni przyszpitalnych

Zaproszeni goście oraz posłowie dopytywali głównie o brak konkursów na AOS i brak możliwości powstawania nowych przychodnii przyszpitalnych w ramach koordynowanej opieki. Dyskusję zdominowały także pytania o likwidację oddziałów kardiologicznych i chirurgii naczyniowej.

Przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz (PO) podkreślał, że szpitale nie miały możliwości poszerzyć bazy opieki poszpitalnej w postaci poradni przyszpitalnych. Zwracał też uwagę na wzrost liczby zgonów w 2017 r. - według danych GUS o prawie 15 tys. w stosunku do 2016 r.

Wiceminister wyjaśniał, że na większą śmiertelność w 2017 r. wpływ miały: większa zapadalność na grypę, smog oraz niskie temperatury. Zapewnił, że resort analizował bardzo dokładnie wskaźniki dotyczące śmiertelności i wzrost dotyczył głównie stycznia 2017, gdy sieć szpitali jeszcze nie funkcjonowała. - Nie zaobserwowaliśmy liczby zgonów ze względu na zawały serca - stwierdził.

Tomasz Latos (PiS) stwierdził, że dyskusja odbywa się o dwa miesiące za wcześnie, ponieważ dopiero wtedy będą analizowane dane za pierwsze półrocze tego roku.

Kardiologia interwencyjna i geriatria poza siecią

Zastępca prezydenta Starachowic Ewa Skiba, poinformowała, że mieszkańcy zgłaszają się do urzędu sygnalizując, że po zamknięciu oddziału kardiologii odczuwają pogorszenie dostępności i jakości świadczeń. Także Zenon Krzeszowski ze stowarzyszenia Eko-serce w Starachowicach apelował o przywrócenie zamkniętej kliniki kardiologicznej. Jak mówił, szpital w Starachowicach nie jest w stanie przejąć opieki nad wszystkimi pacjentami kardiologicznymi.

P. o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna zapewniał, że środki finansowe z zamkniętych ośrodków zostały przeniesione do innych ośrodków więc dostępność do świadczeń została zachowana.

Poseł Beata Małecka-Libera (PO) również podkreślała, że do sieci nie włączono najważniejszych obszarów: kardiologii i geriatrii, a jest problem z dostępnością do świadczeń kardiologicznych. Zwracała uwagę na brak nowych konkursów na AOS.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich zaznaczył, że nie może zgodzić się z informacją MZ, że zdecydowana ilość ryczałtów jest wyższa, ponieważ z danych wynika, że co czwarty szpital ma ryczałt niższy niż w IV kwartale ubiegłego roku.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz