Wielka Brytania- rekordowe nakłady na zdrowie

08 Czerwca 2018, 10:49 pieniądze

Wielka Brytania od lat boryka się z problemami w ochronie zdrowia.. Ostatnie dane prezentowane przez  National Health Service wskazują, że pomimo rekordowych dla Wielkiej Brytanii nakładów na zdrowie, to wciąż odbiega ona od Europejskiej czołówki.

Raport wykonany przez Institute for Fiscal Studies and the Health Foundation wskazuje, że przy 9,5 proc PKB nakładów na zdrowie  w Wielkiej Brytanii w 2016r., przed wyspami w czołówce państw inwestujących w zdrowie publiczne, plasują się: Niemcy, Szwecja, Francja, Holandia, Belgia, Dania i Austria. 

Zgodnie z raportem, w przypadku gdyby Rząd Wielkiej Brytanii ustanowił proporcjonalność nakładów na zdrowie na tym samym poziomie co Niemcy (11,3 proc.) to oznaczałoby dodatkowe 30 mld funtów do kasy NHS.

Wlk. Brytania potrzebuje nowej strategii prowadzenia polityki zdrowotnej

Według autorów raportu, żeby przeciwstawić się rosnącej liczbie zachorowań wśród młodych ludzi, fundusz musi zwiększyć finansowanie o co najmniej 4 proc. przez najbliższe 15 lat - co jest równowartością wzrostu nakładu na 2 tys. funtów na jedno gospodarstwo domowe. 

NHS złożyło już petycje w Brytyjskim Parlamencie, w celu wprowadzenia  w życie długoterminowej strategii polityki ochrony zdrowia, obejmującej działanie do 2035 r. 

 JK

źródło: PharmaTimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz