NFZ: z leczenia w dentobusach skorzystało już kilka tysięcy dzieci

07 Czerwca 2018, 12:47 dentobus (Foto:Adamar)

Z leczenia stomatologicznego w dentobusach skorzystało już kilka tysięcy dzieci - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.


Z leczenia stomatologicznego w dentobusach skorzystało już kilka tysięcy dzieci - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak przypomina NFZ, dentobus jest w pełni wyposażonym gabinetem stomatologicznym. Są w nim udzielane świadczenia ogólnostomatologiczne oraz profilaktyczne w tym m.in. wizyty adaptacyjne, lakierowanie, badania okresowe i kontrolne oraz leczenie próchnicy.

Dentobus zapewnia opiekę stomatologiczną dla dzieci przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, w których nie ma gabinetu stomatologicznego.

Gdzie dojechały dentobusy?

W łódzkim oddziale NFZ mobilny gabinet dentystyczny stacjonował w 10 miejscowościach (powiaty: białaczowski, wieluński i wieruszowski), a przebadanych zostało blisko 800 dzieci. Do końca czerwca dentobus planuje odwiedzić kolejnych 9 miejscowości.

W mazowieckim oddziale z leczenia w dentobusie skorzystało ponad 600 dzieci. Dentobus odwiedził 11 miejscowości powiatu radomskiego: Podgóra, Klwatka Królewska, Gzowice, Jedlnia – Letnisko, Sołtyków, Łączany, Modrzejowice, Chomętów Puszcz, Słupica, Sieradzice, Dzierzkówek Stary. Postój dentobusu ustalany jest z dyrektorami szkół i przedszkoli.

Z kolei pierwszymi pacjentami w zachodniopomorskim oddziale Funduszu były przedszkolaki z Kłodzina oraz uczniowie szkół podstawowych z Żukowa, Jesionowa i Przelewic. Z leczenia stomatologicznego skorzystało tam 167 dzieci. Dla części z nich była to pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym. W czerwcu dentobus odwiedzi gminy powiatu stargardzkiego.

Skąd się wzięły dentobusy

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na zakup 16 dentobusów za kwotę blisko 24 mln zł. Fundusze na ich zakup pochodziły z budżetu państwa, z kwoty ponad 280 mln zł przeznaczonej na zakup sprzętu oraz aparatury medycznej za sprawą uchwalonej we wrześniu specustawy.

Harmonogramy postojów dentobusów publikowane są na bieżąco na stronach OW NFZ.

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz