Pierwsze wystąpienie nowego wiceministra - o nowotworach dziecięcych

07 Czerwca 2018, 14:29 dzieci

W Polsce nowotwory wieku dziecięcego stanowią ok. 1 proc. wszystkich nowotworów. Rocznie diagnozowane są nowotwory u ok. 1,1 tys. dzieci. Najczęstsze nowotwory to ostre białaczki, chłoniaki, guzy mózgu, neuroblastoma i nephroblastoma - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Wiceminister przedstawił sejmowej komisji zdrowia informację na temat onkologii i hematologii dziecięcej.

Jak mówił S. Gadomski, leczenie odbywa się głównie w regionalnych ośrodkach, gdzie jest zapewniona kompleksowa opieka. - Jest 18 ośrodków onkologii i hematoonkologii dziecięcej - dodał.

Wiceminister podkreślił, że w przypadku dzieci wyleczalność jest dużo wyższa niż u dorosłych. - 80 proc. dzieci ma szanse na wyleczenie - mówił.

Przypomniał, że obecnie trwają prace zespołu interdyscyplinarnego dotyczące oceny i ewentualnej zmiany sposobu taryfikacji onkologii i hematologii, w szczególności dziecięcej.

Problemy w leczeniu nowotworów u dzieci

Eksperci z dziedziny onkologii i hematologii dziecięcej sygnalizowali główne problemy i pytali o możliwe rozwiązania. Wymieniali m.in. brak wystarczającej liczby specjalistów w tych dziedzinach, brak pielęgniarek, problemy z finansowaniem nowoczesnych terapii, konieczność uproszczenia procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych, zniesienie limitów w leczeniu, problem w dostępie do radioterapii protonowej, brak bezpłatnych leków dla dzieci wychodzących ze szpitala Podkreślali, że większość oddziałów zajmujących się leczeniem nowotworów u dzieci, są to oddziały deficytowe.

AK

Polecamy również:

Mamy nowego wiceministra zdrowia: S. Gadomski zastąpił K. Głowalę

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz