Ministerstwo Zdrowia chce wyrównać szansę polskim firmom farmaceutycznym

07 Czerwca 2018, 15:19 Leki

Zdaniem Ministra Zdrowia, Polska powinna bardziej niż na wspieraniu rynku farmaceutycznego, skupić się na wyrównywaniu szans polskich producentów względem zagranicznych firmy.

Jedna, aczkolwiek znacząca różnica zdaniem ministra zdrowia pozwoli na rozwój rynku leków w Polsce. - Jako Polak i lekarz chciałbym, aby w Polsce były wymyślane nowe rzeczy oraz były prowadzone nowe badania – odpowiadał w kontekście wspierania polskiej produkcji leków podczas debaty „Jak zapewnić innowacyjność krajowych firm farmaceutycznych i bezpieczeństwo lekowe polskich pacjentów?”, organizowanej przez Gazetę Polską Codziennie.

Mafie lekowe uderzają w bezpieczeństwo lekowe państwa

Podczas debaty zwrócono uwagę na proceder wywożenia leków za granicę. Względem Europy, część leków dystrybuowana w Polsce okazuje się być kilkukrotnie tańsza niż u naszych zachodnich sąsiadów- o czym pisaliśmy tutaj.

Minister Zdrowia zapewniał, że ostatnie zmiany ustawowe oraz wzmożona współpraca organizacji takich jak Inspekcji Ruchu Drogowego czy Izby Skarbowej z czasem znacząco ukróci ten proceder.

Jak zapewnić bezpieczeństwo lekowe Polsce?

Farma znacząco stymuluje gospodarki państw. Nie jest problemem brak kadr, a raczej problem systemowy. Jaką chcemy, żeby przemysł sprawował rolę? Bezpieczeństwo lekowe zdecydowanie jest priorytetem. W następnej kolejności jest to dostępność, jakoś, cena i wysoka jakość leczenia. Nie doceniamy w Polsce jednak rynku generycznego – stwierdzali eksperci podczas debaty. 

Dla wielu firm wciąż znaczącym hamulcem inwestycyjnym jest nieprzewidywalność systemowa Polskiego ustawodawstwa. Zwracano uwagę na brak stałego, kilkuletniego planu polityki lekowej.  

- Jesteśmy świadomi, że musimy przyłożyć pewną wagę do celów ministerstwa. Bezpieczeństwo jest kluczowe i jest ona priorytetem polityki zdrowotnej państwa. – mówił Szumowski. Drugorzędnym celem jest bezpieczeństwo gospodarki. W następnej kolejności stawiamy bezpieczeństwo inwestycji firm. – stwierdził minister.

Nie tylko produkcja leków się liczy

Przemysł farmaceutyczny nie ogranicza się do produkcji i badań, nie możemy zapominać o czymś co już w zeszłym roku ruszyło w Polsce – rozwoju obszaru biotechnologii – o którym pisaliśmy tutaj.  - Takie działanie zostało podjęte w Belgii, gdzie po 10 latach sektor biotechnologii urósł do światowej czołówki. – mówił Łukasz Szumowski. - Obszar nie przynosi zysków dla pacjentów bezpośrednio. Jednak na podstawie prac biotechnologów wyrastają firmy farmaceutyczne – zapewniał.

Jak działa RTR?

Szczególną uwagę zwrócono podczas debaty na działanie RTR, które z założenia ma wpłynąć na rozwój farmy w Polsce.

Zdaniem ministra, RTR nie powinna być zachętą do badań i rozwoju firm, ale mechanizmem państwowym do inwestowania w innowacyjny obszar branży farmaceutycznej. - Jeżeli chcemy mieć gospodarkę innowacyjną to musimy inwestować w farmaceutykę, biotechnologie i nauki o życiu. Dzięki temu, będziemy mieli większe bezpieczeństwo lekowe, zyskamy niezależność i w efekcie tańsze leki. – mówił Szumowski.

 JK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz