Rząd zwiększa płacę minimalną. Szpitalom znów skoczą koszty

12 Czerwca 2018, 10:09 RADA MINISTRÓW

Dziś na posiedzeniu rząd zdecyduje o podwyżce płacy minimalnej w gospodarce. Propozycje resortu pracy wykraczają poza wymagane minimum. Ile ma wynosić stawka godzinowa, a ile minimalna płaca za pełen etat? Przypomnijmy, że ma to spory wpływ na placówki medyczne m.in. w kwestii płac dla pracowników medycznych, usług sprzątania, pralni. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje podniesienie minimalnej płacy w 2019 r. do 2250 zł, a stawki godzinowej – do 14,70 zł. 

Powyższa kwota jest wyższa o 33 zł od podwyżki gwarantowanej. Z przepisów wynika, że najniższe wynagrodzenie powinno wzrosnąć o 117 zł, w obecnej propozycji będzie to 150 zł. 

Związki zawodowe postulowały o jeszcze wyższe podwyżki płac. Pracodawcy twierdzą jednak, że o ile duże firmy poradzą sobie z ustawową podwyżką minimalnych wynagrodzeń, to te mniejsze, z biedniejszych regionów mogą mieć problem. 

Podniesienie płacy minimalnej może również odbić się na podmiotach leczniczych, np. szpitali powiatowych, które i tak już działają na pograniczu rentowności. W przypadku szpitali, gdzie ryczałt w sieci jest już ustalony na kolejne okresy, a wyceny świadczeń kontraktowanych osobno też nie są waloryzowane, będzie to kolejna przyczyna pogarszania się finansów placówek. 

JK

 

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz