MZ szuka wsparcia w walce z antyszczepionkowcami

12 Czerwca 2018, 14:57 szczepienie

Coraz więcej osób uchyla się od szczepienia dzieci, w zeszłym roku było blisko 31 tys. takich przypadków. A wraz z nimi przybywa też postępowań w sprawie grzywien. Ministerstwo Zdrowia szuka kancelarii prawnej, która w jego imieniu zajmie się takimi sprawami. 

 

W 2017 r. odnotowano 30 089 odmów szczepienia dziecka, w 2010 roku było ich nieco ponad 3,4 tys.

Resort zdrowia w część spraw angażuje się bezpośrednio. Dlatego potrzebuje wsparcia i opublikował ogłoszenie o zamówieniu usług prawnych w zakresie właściwości Departamentu Matki i Dziecka. 

Chodzi m.in. o udzielanie porad, konsultacji prawnych i wykładni przepisów w sprawach będących w kompetencji DMiD dotyczących rozpatrywania zażaleń na postanowienia wojewody o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia oraz zażaleń na postanowienia wojewody w sprawie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym, opiniowanie projektów postanowień w ww. sprawach, a także przygotowywanie odpowiedzi na skargi oraz skargi kasacyjne, a także występowanie przed sądami administracyjnymi.

Kary mają mobilizować

Odpowiedzią na rosnący w siłę ruch antyszczepionkowy reprezentowany m.in. przez Stop NOP, są kary finansowe. Pierwsze wezwanie do zaszczepienia dziecka wiąże się z karą finansową w wysokości kilkuset złotych. Kolejne wezwania skutkują coraz wyższymi karami grzywny, nawet do kilku tysięcy złotych. Zdecydowana większość rodziców - jak wynika z informacji wojewodów - odwołuje się od kary do Ministra Zdrowia, ale MZ nie uznaje antyszczepionkowej argumentacji.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz