1,5 mld zł więcej na leczenie - dwie zmiany planu NFZ

13 Czerwca 2018, 10:11 NFZ

Na podpis czekają dwie zmiany planu finansowego. Około 500 mln zł ma być uruchomione z rezerwy ogólnej, a 999,4 mln zł to efekt planowanej wyższej składki z ZUS oraz przesunięcia części środków - zapowiedział dziś Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ. 

Po czterech miesiącach roku NFZ ma ze składek ponad 170 mln zł więcej składki niż było w planie - poinformował Andrzej Jacyna. Szacuje więc, że w ciągu roku będzie mieć o ponad 500 mln zł więcej ze składek. Do tego przesunie m.in. część pieniędzy z rezerwy na leczenie transgraniczne. W sumie ma to na poziomie regionów dać 999,4 mln zł więcej na leczenie. 

- Pierwsza zmiana planu w wysokości 999,4 mln zł przeznaczona będzie m.in. na wyroby medyczne dla osób niepełnosprawnych, dodatkowe świadczenia w zakresie zaćmy i endoprotezoplastyki oraz diagnostyki obrazowej - informuje NFZ. Chodzi o tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Według szacunków dodatkowe środki w kwocie 180 mlnzł  pozwolą na wykonanie dodatkowych ok. 24 876 zabiegów usunięcia zaćmy i ok. 8 000 operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub kolanowego. W przypadku diagnostyki obrazowej dodatkowe pieniądze w wysokości 95 milionów zł pozwolą na wykonanie dodatkowo 120 tys. badań tomografii komputerowej i ponad 120 tys. badań rezonansu magnetycznego. 

Pieniądze, które pochodzą głównie ze zwiększonego wpływu składki zostaną podzielone pomiędzy oddziałami wojewódzkimi na podstawie algorytmu. 

W tej zmianie planu, jedynej dotychczas upublicznianej, nie było jednak środków na bezlimitową rehabilitację obiecaną przez rząd protestującym w Sejmie. 

Ile dla niepełnosprawnych?

Kolejna zmiana planu to uruchomienie środków pochodzących z rezerwy ogólnej Funduszu.

Pieniądze uzyskane z rezerwy zostanie przeznaczona na:
- bezlimitową rehabilitację osób niepełnosprawnych (225 mln zł),

- Centra Zdrowia Psychicznego (40 mln zł)

Sfinansowane zostaną też zmiany w leczeniu szpitalnym czy ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, które mają obowiązywać od 1 lipca:
- podwyższenie wyceny w AOS poprzez wprowadzeniu współczynników korygujących w przypadku udzielania świadczeń w poradniach specjalistycznych na rzecz dzieci.
- wprowadzenie pełnej wartości refundacji w leczeniu szpitalnym dzieci od pierwszego dnia pobytu dziecka w szpitalu.
Zmiany planu finansowego zostaną niezwłocznie opublikowane po uzyskaniu akceptacji Ministerstwa Finansów, tak aby nowe regulacje prawne dotyczące osób niepełnosprawnych były realizowane od 1 lipca.

Sfinansowanie świadczeń dla osób z niepełnosprawnością z rezerwy ogólnej oznacza w praktyce, że rząd nie dopłaci do realizacji obietnic. Rezerwa jest zakładana i uruchamiana w każdym roku, a pieniądze w niej pochodzą ze składek. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz