Szumowski: musimy wyeliminować błędy

13 Czerwca 2018, 11:05 SZUMOWSKI

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas debaty Wspólnie dla zdrowia oraz konferencji prasowej podkreślił, że należy wyeliminować błędy systemu, które są przyczyną uszczerbku na zdrowiu i umieralności pacjentów. Chce spytać Polaków i ekspertów jak podchodzić do kwestii błędów medycznych.  

- Błędy systemu stanowią jedną z ważniejszych przyczyn umieralności na świecie - podkreślił minister. - To w jaki sposób leczymy i opiekujemy się pacjentem niestety czasami przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia i zgonu pacjenta - dodał.


- W związku z tym bezpieczeństwo pacjenta powinno być jednym z priorytetów systemu ochrony zdrowia. Nie oznacza to, że będziemy zaraz ścigać każdego kto popełni błąd, ale (...) szukamy złego funkcjonowania systemu: czy to jest błąd opiekuna medycznego, czy to jest błąd systemowy - mówił Szumowski.

Podkreślił, że wiele państw wybrało system, w którym pacjent w razie błędu medycznego dostaje odszkodowanie, ale pracownik medyczny nie jest karany. Na drugim biegunie mamy USA, gdzie jest wiele spraw sądowych w sprawie błędów. 


- Jeżeli błąd skutkuje uszczerbkiem na zdrowiu, to musimy go wyeliminować. Ale możemy go wyeliminować, gdy będziemy o nim wiedzieli, więc musimy mieć mierniki jakości. Z mojego punktu widzenia, jako regulatora, jako ministra ministra zdrowia, chciałbym, aby te mierniki coraz mocniej wchodziły do systemu. Pytanie: jakie mierniki, jak je zaimplementować, aby stały się powszechne? To jest kolejne pytanie do uczestników debaty - podkreślił minister.

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Ania Środa, 13 Czerwca 2018, 20:42
A co z leczeniem olejem konopnym różnych schorzeń. Kiedy w końcu rząd zrobi coś w tej sprawie naprawi ustawę zacznie szkolić lekarzy i pomoże niepełnosprawnym.