Ł. Szumowski: uczestnicy debaty wskażą jak wydać zwiększone nakłady

13 Czerwca 2018, 11:26 SZUMOWSKI

- Mamy środki zagwarantowane ustawowo i to jest pytanie do uczestników debaty, jak je wydać, aby pacjent odniósł największą korzyść ze zwiększonych nakładów - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski otwierając w środę debatę Wspólnie dla zdrowia.


- Mam nadzieję, że debata pozwoli na sformułowanie wniosków i tez, które będą drogowskazem w którą stronę zmieniać system - mówił.

- Większość debat do tej pory była o tym, jak zaradzić kryzysowi w systemie ochrony zdrowia bez środków, bez narzędzi. Pierwszy raz w historii mamy deklarację polityczną, bardzo konkretną i bardzo mocną, ze strony całego obozu rządzącego i całego rządu, która znalazła wyraz w ekspose premiera Morawieckiego, że zdrowie jest priorytetem tego rządu - zaznaczył.

Jak wydać zwiększone nakłady?

- I mamy konkretne efekty tej deklaracji politycznej, efekty takie, że najszybciej rośnie tempo nakładów na ochronę zdrowia w ogóle w Europie. Żeby od tego poziomu, który jest ewidentnie niewystarczający, dojść do poziomu, który będzie przynajmniej zadowalający, czyli do 6 proc. PKB w 2024 r. To jest zmiana gigantyczna, w latach 2018-24 wydamy 830 mld zł. To prawie dwukrotny wzrost nakładów na ochronę zdrowia - dodał Szumowski.
Według niego, to jest pytanie do uczestnikow debaty, jak je wydać, aby pacjent odniósł najwiekszą korzyść.

System pacjentocentryczny

- Mam wrażenie że system do tej pory był systemocentryczny. Jeżeli chcemy poprawić długość życia Polaków, zmniejszyć umieralność, chorobowość, poprawić długość życia w zdrowiu Polaków, to nie wystarczy dobrze ich leczyć. Dlatego, że jak wiemy z wielu badań działania medyczne to tylko 30 proc. poprawy długości życia obywateli, a 70 proc. to działania prozdrowotne,profilaktyka - mówił minister.

- To pacjent powinien być głównym uczestnikiem debaty o zdrowiu, uczestnikiem kształtującym ten system, w takim znaczeniu, że to pacjent, czyli my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego zdrowia. To my nawzajem powinniśmy wziąć tę odpowiedzialność jako pacjenci. To pacjent powinien stać się centrum działań prozdrowotnych, powinien stać się centrum decyzji, w którym kierunku system ochrony zdrowia powinien zmierzać - ocenił Ł. Szumowski.

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz