NFZ wydzieli z kontraktów pieniądze na uprzywilejowanych

13 Czerwca 2018, 13:58 fizjoterapeuta masażysta rehabilitacja

Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ poinformował dziś, że z kontraktów placówek wydzielone zostaną środki na świadczenia udzielane poza kolejką m.in. osobom z niepełnosprawnością i represjonowanym. Chce też ściągnąć z komercyjnego rynku fizjoterapeutów do publicznego systemu. Z kolei MZ przygotuje z pacjentami i NFZ informator, jak korzystać z dodatkowych uprawnień. 

MZ przygotowuje broszurę na temat nowych uprawnień dla osób niepełnosprawnych - Chodzi o to, by mieli jasną ścieżkę do skorzystania z tego co się należy, a my robimy wszystko by ten dostęp był. Środki są całkiem spore i powinny zaspokoić potrzeby - mówił dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

W II połowie czerwca w każdym województwie odbyć mają się spotkania informacyjne z organizacjami osób niepełnosprawnych i ze świadczeniodawcami. 

Jacyna poinformował zaś o kolejnej planowanej zmianie planu finansowego, która przewiduje dodatkowe środki m.in. na zapewnienie bezlimitowej rehabilitacji osobom z niepełnosprawnościami. 

255 mln zł więcej... ale z rezerwy

Jacyna poinformował dziś o dwóch zmianach planu finansowego Funduszu, które czekają na akceptację MF. W sumie pula pieniędzy na świadczenia ma wzrosnąć względem obecnego planu finansowego o półtora miliarda zł, z czego ponad 500 mln zł to planowane wyższe wpływy składki z ZUS, a reszta to efekt przesunięć finansowych w obecnej puli środków NFZ.

255 mln zł ma zasilić rehabilitację, ale nie wszystkich czekających w kolejkach, a osób z poważnymi niepełnosprawnościami

NFZ poinformował, że ma plan jak zwiększyć dostęp tej grupie, nie wydłużając kolejek innym. Chce w konkursach, które pewnie rozstrzygnięte zostaną pod koniec lipca, dołączyć kolejnych świadczeniodawców. Placówkom, które już świadczą umowy w ramach powszechnego dostępu, przedstawi zaś jeszcze w tym miesiącu aneksy zwiększające finansowanie. Jak podkreślał minister Łukasz Szumowski, konkursy w zakresie rehabilitacji, fizjoterapii dotychczas przyciągały większą liczbę placówek medycznych niż można było wybrać z powodu dostępnych finansów. 

- Naszym celem jest ściągniecie na rynek publiczny fizjoterapeutów działających na rynku prywatnym, u których osoby niepełnosprawne kupują teraz usługi za własne środki - wyjaśnia Jacyna. 

Wydzielone pieniądze na uprzywilejowanych

Jacyna poinformował też, że pieniądze na leczenie poza kolejką osób uprzywilejowanych mają być wydzielone z kontraktów. Jak wcześniej już informowaliśmy, NFZ przygotował projekt zarządzenia w sprawie osobnego sprawozdawania procedur udzielonych poza kolejką m.in. osobom represjonowanym, dzieciom objętym programem "Za życiem". 

Takie rozwiązanie może mieć zalety, ale równocześnie może też oznaczać, że dodatkowe środki zostaną w niewielkim stopniu wykorzystane np. jeśli osoby z poważną niepełnosprawnością nie będą mieć możliwości np. dojazdu na częstą rehabilitację lub nie będą chciały zmienić lekarza czy fizjoterapeuty, z którego pomocy komercyjnie korzystają od lat (o ile nie skusi się na pracę w ramach umowy z NFZ). 

AK

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

sarna Niedziela, 01 Lipca 2018, 17:00
Chciałabym się dowiedzieć co oznacza określenie "poważne" niepełnosprawności? Mam dorosłe dziecko, które ma znaczny stopień niepełnosprawności i do takich właśnie osób kierowana jest ta nowa ustawa.