Po raz pierwszy w Polsce operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego najnowszej generacji

13 Czerwca 2018, 15:44 operacja

19 czerwca br. w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie odbędzie się pierwsza w Polsce operacja wszczepienia przeciwbólowego neurostymulatora rdzeniowego najnowszej generacji – RestoreSensor z AdaptiveStim.

 

Innowacją w tym podskórnym stymulatorze jest to, ze dopasowuje on czułość wywieranych impulsów w zależności od pozycji, w jakiej osoba się znajduje. Czujniki, tak samo jak w smartfonie, wykrywają pozycję w jakiej się znajduje stymulator i w zależności od tego czy dana osoba; siedzi, stoi lub leży, dostosowuje moc natężenia impulsów. Do tego ustawienia neurostymulatora, można manualnie regulować za pomocą "pilota" kontrolującego. 

Zespół pod kierownictwem dr Barbary Jagiełło-Bajer wszczepi stymulator 32-letniemu pacjentowi, cierpiącemu od 5 lat z powodu chronicznego bólu, którego przyczyną był uraz odłamkiem podczas ćwiczeń na poligonie. Od tamtego czasu pacjent zgłasza oporne na leczenie dolegliwości bólowe, drętwienie obu kończyn i silne bóle brzucha. - Wobec wyczerpania możliwości terapeutycznych podjęliśmy decyzję o implantacji RestoreSensor z AdaptiveStim - jedynego takiego na świecie stymulatora rdzenia kręgowego. Innowacyjność tego urządzenia polega na tym, że automatycznie dopasowuje ono poziom impulsów i parametry pracy do pozycji ciała i aktywności pacjenta – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, kierownik Oddziału Neurochirurgii i Leczenia Bólu ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.

Początek zabiegu zaplanowano na godz. 8 rano. 

Więcej informacji o neurostymulatorze: tutaj

JK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz