W 2017 r. krew i jej składniki oddało ponad 612 tys. osób

14 Czerwca 2018, 8:59 krew krwiodawstwo oddawanie krwi pobór krwi

W 2017 r. krew i jej składniki oddało ponad 612 tys. osób - przypomina Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych w związku z obchodzonym na całym świecie 14 czerwca Dniem Krwiodawcy.

99,9 proc. wszystkich osób, które oddały krew byli to honorowi dawcy. W porównaniu z 2016 r. liczba krwiodawców zmniejszyła się o 9,4 tys. osób.

Pielęgniarki podkreślają, że niezbędne jest promowanie krwiodawstwa i rzetelnej wiedzy na jego temat, a to według NIPiP nie będzie możliwe bez wsparcia ze strony personelu medycznego. Izba przypomina, że to pielęgniarki realizują pobrania krwi i jej składników, a także edukują społeczeństwo.

Jak podkreśla Izba, polski system gwarantuje bezpieczeństwo zarówno dawcom, jak i pacjentom leczonym krwią – dzięki stosowaniu takich samych, sprawdzonych procedur pobierania oraz badania krwi i jej składników we wszystkich centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa na terenie całego kraju.

Trzeba edukować społeczeństwo, aby liczba krwiodawców nie spadała

- System krwiodawstwa w Polsce zapewnia zachowanie płynności dostaw, jednak nie możemy sobie pozwolić na zmniejszanie się liczby krwiodawców, bo ta równowaga może zostać szybko zachwiana. Zanotowany spadek krwiodawców jest obecnie niewielki, jednak w przypadku utrzymywania się tej tendencji może być groźny. Konieczna jest edukacja o tym, jak istotne jest krwiodawstwo oraz informowanie o bezpieczeństwie tego procesu - mówi Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

- Tu niezbędne jest wsparcie personelu medycznego – w tym pielęgniarek – które zwykle są pierwszym kontaktem z pacjentami nie tylko w punktach krwiodawstwa, ale także w codziennej opiece medycznej - dodaje. M.Łodzińska zwraca też uwagę na ogromne deficyty pielęgniarek i położnych, co powoduje trudności w zapewnieniu właściwej jakości opieki zdrowotnej, w tym edukacji – niezbędnej w budowaniu społecznej świadomości, chociażby przy takich potrzebach systemu zdrowia jak krwiodawstwo.

Kto może oddać krew

Krwiodawcą może zostać każdy w wieku 18-65 lat, przy wadze minimum 50 kilogramów. W ciągu 12 miesięcy dawca nie może mieć wykonywanej m.in. akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu, diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych. Największe zapotrzebowanie jest na najczęściej występującą grupę krwi, czyli A Rh+. Mężczyzna może oddawać krew 6 razy, a kobieta 4 razy w roku. Przerwa pomiędzy oddaniem krwi kolejny raz nie może być krótsza niż 8 tygodni. Kobiety po oddaniu 5 litrów, a mężczyźni po 6 zostają honorowymi dawcami.

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz