Biotechnologia na Impact'2018

14 Czerwca 2018, 9:20 Laboratorium

Wzmocnienie odpowiedzialności pacjenta za własne zdrowie wraz z dopasowaniem leczenia do indywidualnych potrzeb w razie wystąpienia choroby - to główne wnioski z  panelu w ramach ścieżki biotechnology&digital health odbywającej się w ramach konferencji Impact'2018 trwającej właśnie w Krakowie.

Eksperci jednoznacznie wskazywali, iż przyszłość medycyny należeć będzie do big data.Będziemy musieli myśleć nieszablonowo, tworzyć partnerstwa, współpracować z pacjentami, obserwować wyniki leczenia, w perspektywie koncentrować się na pacjencie.

 

Profilaktyka przede wszystkim

Teraz trzeba zachęcić pacjenta do przyjęcia holistycznego podejścia do swojego zdrowia. Pacjenci powinni być leczeni przede wszystkim ambulatoryjnie, by ograniczyć wysokie koszty leczenia szpitalnego. Wpierw, winniśmy skoncentrować się w pierwszej kolejności na profilaktyce, nie na leczeniu, to też rola rządzących, aby zapewnić odpowiednią jakość życia.

Eksperci podczas dyskusji zastanawiali się także, czy jest szansa ze ludzie przestaną chorować? - Ludzie żyją jednak coraz dłużej, część społeczstwa będzie się także starzeć, wiec farmakologia będzie odgrywać ważną rolę - zgodnie stwierdzili.

W Europie mamy szeroki problem otyłości, czeka nas pandemia w ciągu następnych 50 lat. W tym aspekcie także ważna jest rola medycyny prewencyjnej.

Zwieńczeniem działań  powinno być stworzenie terapii, która mogłaby zapobiegać chorobie i jej ostrym stadiom. 

 

Refundacja tak, ale terapii efektywnych

Rządy w przyszłości będą płacić nie za pakiety leków a wynik, efekt terapeutyczny. Dlatego też firmy farmaceutyczne na nowo muszą przemyśleć relacje z rządami.

Paneliści zgodnie przyznali tae, że decydenci muszą nadążyć za technologią, polityka nie powinna hamować rozwoju.

Anna Grela

 Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz