Ulgi na bilety PKP dla honorowych dawców krwi

14 Czerwca 2018, 10:14

Rzecznik Praw Pacjenta zauważa problem niedoborów krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa na terenie całego kraju. W celu wsparcia dobrowolnego krwiodawstwa Bartłomiej Chmielowiec,  wystąpił do Ministra Infrastruktury w sprawie przyznania ulg kolejowych Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi. 

 

 Rzecznik proponuje podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i włączenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi do grona osób, którym przysługuje prawo do przejazdu koleją w klasie 2 z ulgą na poziomie minimum 39% podstawowej ceny biletu. 

Według najnowszych danych dotyczących zaopatrzenia w krew,  wynika że w żadnej spośród 8 grup krwi w 21 regionalnych centrach krwiodawstwa nie stwierdzono nadmiaru krwi. Ponadto aż w 52 przypadkach stan zaopatrzenia określono jako „krew pilnie potrzebna”. Jedynie w 30% stan zapasów krwi jest optymalny, zaś w 70% utrzymuje się na poziomie średnim lub pilnie potrzebnym.

Wobec niewystarczających zasobów krwi w poszczególnych regionach Polski, należałoby podjąć szersze działania mające zachęcić do oddawania krwi – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec w swoim wystąpieniu. Daje się zauważyć jednoznaczną tendencję, że zdecydowana większość osób deklaruje oddawanie krwi w pierwszej kolejności mając na względzie szlachetność tej idei. Jest to postawa zasługująca na najwyższe uznanie. Jednakże wzmocnienie tych szlachetnych pobudek, możliwością uzyskania proponowanej przeze mnie ulgi w przejazdach koleją, bez wątpienia mogłoby przyczynić się do wzrostu liczby osób zainteresowanych oddawaniem krwi - dodał.

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta przyznanie ulg kolejowych Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi sprawi, że ewentualne uzyskanie stosownych uprawnień będzie wymagać systematycznego oddawania krwi. Bartłomiej Chmielowiec przypomniał także, że do początku lat 90-tych ubiegłego stulecia obowiązywał „Bilet bezpłatny bezterminowy, dowolnej klasy, na przejazd dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi PKP I stopnia”.

 źródło: RPP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

Iwona Poniedziałek, 24 Lutego 2020, 11:51
Tak zgadzam sie ztym pare lat temu byl zwrot za biety calkowity nie wiem czemu to poziniej zniesli chcecie wiecej krwi zachecajcie pacjentow
Olek Wtorek, 29 Stycznia 2019, 8:06
Tiggi tekst super tylko co z tego?
Krzysztof Wtorek, 29 Stycznia 2019, 8:01
Chce nadmienic ze pojawiaja sie teksty niepowazne takim ludziom gdybym mogl odebralbym wszystkie przywileje i na dodatek ukaral wysoka grzywna.
Krzysztof Wtorek, 29 Stycznia 2019, 7:51
Moim zdaniem ulgi powinny byc wprowadzone,w dzisiejszych czasach Zasl.Hon.Daw.maja ograniczone ulgi chodzby w lekach dawniej wiekszosc lekow byla darmowa teraz niekture i to te tanie.
iggy Sobota, 12 Stycznia 2019, 12:44
No i co? PIS PO. Chujow sto..
iwona wojnarowicz Piątek, 23 Listopada 2018, 12:04
Powinno być już ten przewilej dawno
Norbert J Niedziela, 23 Września 2018, 12:32
I co, i ciacho?
Jagoda Niedziela, 23 Września 2018, 9:46
Super powinno to być już dawną 50 procent dla nas dla krwiodawców 1 stopniem 2 klasą lub 1 klasą przejazd kolejąś
Tiggi Poniedziałek, 13 Sierpnia 2018, 12:19
Super inicjatywa Panie Rzeczniku, wiadomo, że nagle wielkiej straty PKP to nie przyniesie, bo na ulgę zasłużą Ci co krew oddają latami. A może takie ulgi zmobilizują innych do regularnego oddawania? A dla nas HDK będzie to choć mała gratyfikacja.
ZK Jar Środa, 04 Lipca 2018, 21:45
Zgadzam się, że 2 klasa dawno powinna być za darmo, a 1 z ulgą 39% dla Zasłużonych HDK, ale cóż, nasi rządzący często dużo mówią, a mało robią.
Zk Niedziela, 17 Czerwca 2018, 18:07
Dawno już powinna być 2 klasa za darmo, a 1 39% myślą i nic nie robią, a krwi brakuje.
anka Piątek, 15 Czerwca 2018, 22:58
W dobie firm, które działają w specjalnych strefach ekonomicznych i mają ulgi finansowe, to po prostustrata pracowika na 1 dzień produkcji. Sama miaam odmowę wolnego na oddanie krwi pomimo, że załoga byłą w pracy w 100 %. Miałam kolejny termin, odmowa, przyszłam do pracy a tam nawet jedna osoba ponad stan. i NIE BYŁ TO JEDNORAZOWY PRZYPADEK. Oddaję krew kilkanaście lat i raczej staram się zachowac termin, niekoniecznie zależy mi na wolnym Wiem jest stosowna Ustawa, ale kierownictwo ma ją ....
niebieski Piątek, 15 Czerwca 2018, 7:11
Przede wszystkim powinny wrócić ulgi i przywileje które były za komuny jak na razie to tylko nasz rząd się wysilił aby przywrócić pierwszeństwo w przychodniach i aptekach . W tamtych czasach jakoś nie brakowało aż tak krwi bo każdy miał motor napędowy żeby systematycznie oddawać krew aby zdobyć odznakę pierwszego stopnia w HDK