Sejm/ Na UKSW powstanie kierunek lekarski

15 Czerwca 2018, 11:17 sejm

Sejm/ Na UKSW powstanie kierunek lekarski

Utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - przewiduje nowelizacja ustawy, którą w piątek uchwalili posłowie. Kierunek miałby być prowadzony w nowo powołanym Collegium Medicum.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o utworzeniu UKSW głosowało 359 posłów, 50 było przeciw, zaś jeden wstrzymał się od głosu. Projekt noweli przygotowali posłowie PiS.

Dotychczas UKSW mógł kształcić, a także prowadzić badania naukowe w takich dziedzinach jak nauki humanistyczne, społeczne i teologiczne.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu noweli, powołanie Collegium Medicum umożliwi kształcenie lekarzy i osób w innych zawodach medycznych oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk medycznych. Autorzy projektu zwrócili też uwagę na niedobór kadr medycznych i wskazali w uzasadnieniu, że biorąc pod uwagę znaczący niedobór kadr medycznych w Polsce, kształcenie lekarzy na Uniwersytecie przyczyni się do chociażby częściowego zniwelowania tego problemu.

W nowelizacji wyłączono warunek z Prawa o szkolnictwie wyższym, który przewiduje, że aby otworzyć kierunek ogólnoakademicki, uczelnia m.in. musi wcześniej prowadzić taki sam kierunek praktyczny.

Podczas debaty nad projektem posłowie zgłaszali wątpliwości dotyczące "obchodzenia" standardów akredytacji i tworzenia w ten sposób potencjalnie niebezpiecznego precedensu.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz