J.Fedorowski i J.Krajewski, E.Borek o wyborze A.Jacyny na prezesa NFZ

15 Czerwca 2018, 14:01 NFZ

Powołanie Andrzeja Jacyny na prezesa NFZ zostało pozytywnie przyjęte w środowisku zarówno pracodawców, lekarzy, jak i pacjentów. Wskazują na dobrą dotychczasową współpracę i kompetencje A. Jacyny.

A piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski rozstrzygnał konkurs na prezesa NFZ i powołał na to stanowisko Andrzeja Jacynę, który od dwóch lat był p.o. prezesa Funduszu.

Właściwy człowiek na właściwym miejscu

- To jest właściwy człowiek na właściwym miejscu - ocenił prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław Fedorowski w rozmowie z Polityką Zdrowotną.

Podkreślił, że dotychczasowa współpraca z A. Jacyną układała się bardzo dobrze. - Mamy nadzieję, że teraz będzie układała się jeszcze lepiej - dodał.

- Bardzo doceniamy komunikatywność pana prezesa, otwartość na rozmowę, na argumentację, udział w konferencjach i bardzo konkretną postawę - podkreślił.

- Cieszymy się, że tymczasowość minęła. Chociaż dzięki osobowości prezesa Jacyny i jego działaniom, jego pozycja była i jest mocna - mówił J. Fedorowski.

- Fakt, że ministerstwo ogłosiło konkurs na prezesa i został nim pełniący do tej pory obowiązki prezesa Andrzej Jacyna, może oznaczać, że NFZ nie będzie likwidowany - ocenił J. Fedorowski.

To dobra wiadomość dla wszystkich

Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski stwierdził, że to jest bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, dla środowiska i dla pacjentów.

- To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, ponieważ przez okres kiedy A. Jacyna pełnił obowiązki prezesa, wywiązywał się z nich w bardzo dobry sposób, nie prowokował konfliktów, starał się te kwestie, które były w jego gestii, załatwiać w sposób w pełni profesjonalny. Widać że ma przygotowanie zawodowe - ocenił J.Krajewski.

- Zwłaszcza sposób załatwiania różnych problemów był taki... na te czasy - dodał.

- Teraz, już jako prezes Funduszu, A.Jacyna może wdroży w pełni swój sposób zarządzania, swoją kulturę w tej jednostce - zaznaczył J.Krajewski.

Propacjntocentryczne postawy 

Prezes fundacji My Pacjenci Ewa Borek także uważa, że to dobra wiadomość.

- Pan Jacyna coraz lepiej rozumie potrzeby pacjentów i przez decyzje NFZ przebijają się pacjentocentryczne postawy - oceniła.

- Dobrze, że będzie można kontynuować dialog na temat limitu czasu oczekiwania na świadczenia czy przymierzać się do płacenia za efekty. Liczymy na postawienie na profilaktykę i rozwój narzędzi ezdrowia - uważa E.Borek.

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz