Dziękujemy Twój adres email został pomyślnie dodany do newslettera Polityki Zdrowotnej.

Sanepid: szpitale zagrażają zdrowiu pacjentów

18 Czerwca 2018, 9:21 senior szpital

Sanepid ocenił 944 placówki medyczne pod kątem panujących w nich warunków. W większości z nich wskazano uchybienia, które zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. 

Z informacji, do których dotarł Dziennik Gazeta Prawna- wynika, że Sanepid wydał 718 opinii. W 123 placówkach dopatrzono się poważnych nieprawidłowości, w 544 takich, które nieznacznie zagrażają zdrowiu pacjenta (dane bez woj. lubuskiego). Zaledwie część przeszło test bez uwag. Te, które zakwalifikowano do grupy o "istotnym wpływie na bezpieczeństwo pacjenta", mogły mieć problemy m.in. z centralną sterylizatornią, brakowało w nich rezerwowego zasilania w wodę i energię, a także pełnego bezpieczeństwa radiologicznego - czytamy. Nieprawidłowości wykazano również w działaniu ciągów wentylacyjnych. 

Koniec współpracy z NFZ dla tych szpitali? 

Od 31 grudnia ubiegłego roku obowiązuje rozporządzenie, zgodnie z którym wszystkie lecznice muszą przestrzegać określonych standardów sanitarnych. W takich okolicznościach można mówić o naruszeniu przez placówki medyczne kontraktu na świadczenie usług medycznych. Jest to jednoznaczne z naruszeniem praw pacjentów co powinno poskutkować wyłączeniem placówki z możliwości starania się o przedłużenie kontraktu z NFZ. 

Źródło: DGP

JK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz