Program szczepień przeciw HPV zmniejszył liczbę zarażonych o 86 proc.

18 Czerwca 2018, 10:25 szczepienie

Wprowadzenie szczepień przeciw wirusowi HPV drastycznie zmniejszyło liczbę zakażeń rakotwórczą infekcją - informuje Public Health England. 

Zgodnie z danymi PHE, między 2010 a 2016 r., liczba zakażeń wirusem HPV 16 i 18 wśród kobiet w wieku między 16 a 21 lat spadła o 86 proc. Przypisuje się to wprowadzeniu w tym okresie szczepień przeciw temu wirusowi. 

Program szczepień zapowiedziano w 2008 r., jego celem było 5 typów wirusa HPV o największym ryzyku zachorowań na raka szyjki macicy (blisko 90% przypadków tego raka spowodowane jest przez wirusa HPV).

Wirus HPV 16 i 18 to dwa typy wirusa brodawczaka ludzkiego odpowiedzialnego za większość przypadków zachorowań na raka szyjki macicy.

Badania wykazały również spadek zakażeń innymi odmianami HPV, przed którymi nie chronią szczepionki, co stanowi dowód na to, że szczepionka może zapobiegać innym szczepom wirusa.
 
 

Wirus HPV dotyka nawet 50 proc. światowej populacji

 Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową. Przyjmuje się, że nawet około 50 proc.  populacji ludzkiej w ciągu swojego życia przechodzi zakażenie HPV. Zgodnie z danymi Centrum Zapobiegania Chorób w Stanach Zjednoczonych - można przyjąć, że większość osób aktywnych seksualnie w pewnym momencie swojego życia zostanie zarażony przez nosiciela wirusa HPV jeśli nie będzie poddany szczepieniom przeciw temu wirusowi - czytamy. 
 
Szczepionkę podaje się głównie dziewczynkom w wieku 12-13 lat. Zdaniem ekspertów szczepienie wówczas jest najbardziej efektywne. Działanie szczepionki polega na zaaplikowaniu nano cząsteczki wirusa, która wykryta w szczepionym organizmie wytworzy więcej przeciwciał, niż kiedykolwiek nasz organizm chciałby wytworzyć już w momencie zarażenia wirusem. 
 
 
Szczepionki przeciw wirusowi nadzwyczajnie skuteczne
 
Występuje 100 odmian wirusa HPV, a szczepionka wciąż nie zabezpiecza przed nimi wszystkimi. Jednakże wciąż szczepienia ograniczają szanse na zarażenie się typami wirusa, które są najczęstszym powodem występowania raka wśród kobiet. 
 
W Wlk. Brytanii blisko 80 proc. kobiet w wieku 15-24 lat już zostało zaszczepionym przeciw wirusowi HPV. Na całym świecie, w sumie zaszczepiono 80 mln kobiet i mężczyzn.
 
Wciąż na wyspach trwa debata o szczepieniu chłopców przeciw temu wirusowi. Z jednej strony wirus HPV wymienia się przy innych nowotworach, takich jak nowotwór odbytu, prącia czy gardła. Część ekspertów jednak stwierdza, że zapewnienie szczepień kobietom jest w efekcie kosztowo bardziej opłacalne. Ich zdaniem kobiety są proporcjonalnie znacznie bardziej dotknięte przez tę infekcję.
 
JK
źródło: CNN
 
Polecamy również:
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Jancio Piątek, 24 Sierpnia 2018, 13:06
Kolejna bzdura na resorach szczepionka HPV wprowadzono kiedy to ile kobiet zaszczepiono przez lat. Statystyka to piękna dziedzina udowadnia co się chce . Za trzydzieści lat może można by cos powiedzieć a teraz to czysty marketing