Wiele środowisk ma wiele oczekiwań wobec ministra zdrowia. Dziś dowiemy się jakie on sam ma plany

01 Grudnia 2015, 15:09 Radziwiłł

Dziś o 16:00 minister Konstanty Radziwiłł przedstawi na komisji zdrowia swoje plany na najbliższe cztery lata. W ostatni czwartek minister uchylił rąbka tajemnicy w sprawie bezpłatnych leków dla seniorów. Jednak pytań na ten i inne tematy będzie na pewno wiele, tak jak wiele jest oczekiwań wobec nowego ministra zdrowia. Na kilka godzin przed komisją przypominamy kto i czego oczekuje. Ciekawe na ile plany ministra pokryją się z oczekiwaniami poszczególnych środowisk.

Wiele oczekiwań wobec nowego ministra zdrowia mają przede wszystkim przedstawiciele medycyny rodzinnej.

Problemem, bez rozwiązania którego nie powiedzie się żadna zmiana jest dramatyczny wręcz niedobór kadr medycznych. Wskaźnik liczby lekarzy i pielęgniarek na tysiąc  mieszkańców należy obecnie do najniższych w Europie  –  zauważa  Bożena Janicka, Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Podobne zdanie ma również Jacek Krajewski, Prezesa Porozumienia Zielonogórskiego, który uważa, że  priorytetem nowego ministra zdrowia powinno być: zwiększenie finansowania i oparcie systemu na POZ  oraz kształcenie lekarzy.

POZ powinien być filarem systemu ochrony zdrowia także zdaniem Dobrawy Biadun, ekspertki Konfederacji Lewiatan. Jej zdaniem o podwyższeniu składki można mówić dopiero po zreformowaniu systemu. Uważa także, że traktowanie NFZ jako symbolu wszystkiego co złe w systemie to przesada, ale jej zdaniem obecna formuła funkcjonowania funduszu już się wyczerpała.

Środowisko pielęgniarek i położnych oczekuje przede wszystkim dotrzymania warunków porozumienia podpisanego we wrześniu, ale zdaniem Lucyny Dargiewicz, przewodniczącej OZZPiP:  –   głównym problemem do rozwiązania jest nadal objęcie podwyżkami wszystkich grupy pielęgniarek w tym np. pielęgniarek pracujących w pogotowiach ratunkowych, które są najczęściej podwykonawcą.

Bardzo konkretne oczekiwania ma Prezes NRL, Maciej Hamankiewicz, którego zdaniem priorytety to: powrót stażu podyplomowego, informatyzacja i weryfikacja koszyka świadczeń.

Bardziej krytyczni w ocenach i oczekiwaniach są jak zawsze politycy.

Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia, obecnie ekspert EY uważa, że PiS obiecał tyle w kampanii, że ma wątpliwości czy nowemu ministrowi i rządowi wystarczy determinacji i pieniędzy na zmiany w zdrowiu. Zdaniem Szulca przed nowym ministrem stoi też wyzwanie odcięcia się od swojej dotychczasowej działalności w NRL, jak powiedział:  –  To jest absolutnie niezbędny warunek pracy na tym stanowisku.  Szulc uważa także, że z konkretnymi ocenami należy poczekać do czasu ogłoszenia przez ministra jego programu i priorytetów. Teraz bowiem znamy tylko hasła.

Jak oceniła z kolei  Kamili Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej,  Konstanty Radziwiłł jest osobą, która ma wykształcenie medyczne, jest lekarzem, z całą pewnością zna się na systemie ochrony zdrowia i to są pozytywne przesłanki.  Niepokoi ją jednak fakt, że jako lekarz bardzo otwarcie prezentuje swoje poglądy ideologiczne, co może być niebezpieczne dla pacjentów, którzy mają inne poglądy  a będą chcieli korzystać z publicznej ochrony zdrowia.

Podobnego zdania jest Beata Małecka- Libera, wiceminister zdrowia i była wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia, która powiedział wprost, że obawia się poglądów nowego ministra, które określiła jako radykalne i konserwatywne. Jej zdaniem nowy minister ma doświadczenie, ale niewystarczające do zarządzania ministerstwem.

Konstanty Radziwiłł na pewno może liczyć na wsparcie PiS. Zapewniają o tym szef sejmowej komisji zdrowia w poprzedniej kadencji Sejmu Tomasz Latos, były wiceminister zdrowia i eurodeputowany Bolesław Piecha oraz Stanisław Karczewski, który również był wymieniany jako kandydat na ministra zdrowia, ale w miniony piątek został marszałkiem Senatu.

Tomasz Latos zapewnił, że Konstanty Radziwiłł może liczyć na wsparcie w Sejmie:  –   Problemy z pewnością niełatwe, ale osoba bardzo kompetentna, świetnie przygotowana i z pewnością poradzi sobie, nie mam co do tego wątpliwości. Choć wsparcie, wspólne działania ponad podziałami, jest tutaj bardzo ważne i mam nadzieję, że takowe będzie również ze strony opozycji.

Również zdaniem Bolesława Piechy to bardzo dobry kandydat na ministra, który na pewno poradzi sobie np. z likwidacją NFZ:  –  To nie byłoby proste zadanie dla żadnego ministra zdrowia, ale myślę że minister Radziwiłł na pewno sobie z tym poradzi - powiedział Piecha.

Stanisław Karczewski w zeszłym tygodniu zapowiedział , że prace w ministerstwie zdrowia należy zacząć od audytu. Powiedział, że rozmawiał już na temat z Konstantym Radziwiłłem. Jego zdaniem trzeba dokładnie zbadać na jakim etapie są nowe akty prawne, jak są realizowane poprzednie i w jakim stanie są szpitale kliniczne, powiatowe i wojewódzkie.

prof. Alicja Chybicka powiedziała natomiast, że choć nie zna planów nowego ministra, wierzy że to będą dobre rozwiązania. 


Przypomnijmy, że premier Beata Szydło w swoim expose obiecała bezpłatne leki dla osób po 75 roku życia i  zapowiedziała powrót do budżetowego finansowania systemu ochrony zdrowia a także wyraźne oddzielenia prywatnych placówek od państwowych i przekształcenie funkcjonowania ratownictwa medycznego. Mówiła o zbyt niskich wynagrodzeniach dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia.

Na razie znamy tylko wstępne plany ministra dotyczące darmowych leków dla osób po 75 roku życia, zobaczymy o ile więcej dowiemy się podczas dzisiejszej komisji zdrowia.

AG

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz