Fizjoterapia: wiemy ile osób i ośrodków ma objąć pilotaż

20 Czerwca 2018, 10:26 fizjoterapia fizjoterapeuta rehabilitacja

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w tym roku ruszy pilotaż nowej formy opieki. Rozszerzona ma być droga do korzystania z fizjoterapii bez skierowania, przy częstych problemach jak ból kręgosłupa czy schorzeniach przewlekłych, jak np. stwardnienie rozsiane. Ilu pacjentów ma objąć? Jakie placówki mają być zakwalifikowane do pilotażu?

O zapowiedziach MZ pisaliśmy tutaj: 

Do fizjoterapeuty bez skierowania? Po wakacjach pilotaż NFZ ...

- Pilotaż, który ruszy po wakacjach. Mam nadzieję, że do końca roku będziemy mieć pierwsze dane o jego działaniu, a na wiosnę będziemy mogli wyciągnąć wnioski i mam nadzieję, że uruchomimy dostęp bez skierowań w przypadku najczęstszych schorzeń - mówił minister Łukasz Szumowski. 

Poprosiliśmy resort zdrowia o więcej szczegółów.

Ilu pacjentów skorzysta?

Proponowana populacja do włączenia do programu pilotażowego wynosi ok. 4 000 osób.

Jakie świadczenia będą w pilotażu?

Zakresy świadczeń wchodzące w skład pilotażu obejmują: lekarską ambulatoryjną opieką rehabilitacyjną (dotyczy tylko skierowania do programu pilotażowego) oraz fizjoterapię ambulatoryjną. Świadczeniodawca wytypowany do pilotażu musi posiadać zawartą umowę z NFZ na ww. zakresy.

Które z placówek mogą zgłosić się do pilotażu opieki fizjoterapeutycznej

Struktura organizacyjna i właścicielska placówek nie została określona.

Nabór do pilotażu opierał się w pierwszej kolejności na kryteriach formalnych:

  • ośrodek musiał posiadać kontrakt z NFZ na świadczenia rehabilitacyjne  realizowane  łącznie w ramach fizjoterapii ambulatoryjnej i poradni rehabilitacyjnej;
  • ośrodek sprawozdawał pacjentów z kodami M47, G54; M51; M54.

Dla ilu placówek będzie nowy program?

- Z tymi wybranymi placówkami eksperci KIF działający w danym województwie nawiązali kontakt oraz przedstawili oni ogólny program pilotażu ośrodkom, które wyraziły wstępne zainteresowanie udziałem w pilotażu. Następnie przedstawiciele Prezydium KRF prezentują  szczegółowe założenia programu pilotażowego oraz wymagania merytoryczne i organizacyjne. Kolejnym krokiem jest podtrzymanie woli udziału w pilotażu przez ośrodek i wpisanie placówki na listę podmiotów zgłoszonych do programu - informuje nas Ministerstwo Zdrowia.

Lista placówek w łącznej liczbie około 40 (minimum po 2 ośrodki w województwie), w tym około 20 pełniących rolę „zapasowych”, zostanie zgłoszona przez KRF do NFZ i Ministerstwa Zdrowia oraz wpisana do rozporządzenia Ministra Zdrowia, które stanowi podstawę prawną do wydania wykonawczego zarządzenia przez Prezesa NFZ. Ostatecznym potwierdzeniem udziału w pilotażu będzie podpisanie umów na jego realizację.

Jaką formę prawną przyjmie pilotaż?

Pilotaż był stworzony przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów przy współpracy pracowników Funduszu. Został zaprezentowany 6 kwietnia 2018 r. na spotkaniu zespołu eksperckiego dotyczącego rehabilitacji leczniczej ambulatoryjnej w AOTMiT. Był przekazany do konsultacji Marka Jóźwiaka, konsultanta krajowego w dziedzinie rehabilitacji, który przekazał swoją opinię 5 kwietnia 2018 r.

W założeniach pilotaż miał zostać wprowadzony w drodze rozporządzenia ministra zdrowia, a następnie jego warunki miały zostać doprecyzowane w zarządzeniu Prezesa NFZ.

Aleksandra Kurowska

Polecamy również:

Do fizjoterapeuty bez skierowania? Po wakacjach pilotaż NFZ ...

 Projekt z wykazem czynności zawodowych dla fizjoterapeutów po komisji prawniczej

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

SMOK Czwartek, 05 Lipca 2018, 13:56
z doniesien wynika ze MZ i KIF zaczynaja tworzyc jakis MATRIX- ze mianowicie zabigi fizykalne sa ponoc nic nie warte(i dzialaja jako placebo) a licza sie tylko cwiczenia- ale udaja ze nie wiedza ze pacjenci nie chca cwiczyc i po zabiegach fizykalnych wychodza z placowki.
I tak sie zlikwiduje kolejki - a takze padna wszystkie przychodnie !!!!!!!!!!!!!!
adamo Czwartek, 21 Czerwca 2018, 10:24
Ludzie umierajá dosłownie w kolejkach do specialistow.Dostaç sie na rehabilitacje w ramach nfz to czeka sie po 8 miesięcy.Trzeba chodziç prywatnie i placic 100 zl za pol god.Stac na to tylko elite!Syf,kiła i mogiła!