Zespół pod kierownictwem dr Barbary Jagiełło-Bajer wszczepił stymulator 32-letniemu byłemu żołnierzowi z Opolszczyzny, cierpiącemu od 5 lat z powodu chronicznego bólu, którego przyczyną był uraz odłamkiem podczas ćwiczeń na poligonie. Od tamtego czasu pacjent zgłaszał oporne na leczenie dolegliwości bólowe, drętwienie obu kończyn i silne bóle brzucha.
Wobec wyczerpania możliwości terapeutycznych lekarze podjęli decyzję o implantacji RestoreSensor z AdaptiveStim - jedynego takiego na świecie stymulatora rdzenia kręgowego.
- Urządzenie dopasowuje poziom impulsów i parametry pracy do pozycji ciała i aktywności pacjenta. Można z nim bezpiecznie przechodzić badania w rezonansie magnetycznym – podkreśla dr Jagiełło-Bajer.
- To stymulator na miarę XXI wieku. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Przewlekły ból jest większym problemem niż choroby kardiologiczne i cukrzyca. Dzieje się tak dlatego, że pacjenci, którzy cierpią z powodu bólu nie są w stanie pracować, co generuje dodatkowe koszty. Dlatego warto leczyć pacjentów z bólem neuropatycznym i przywracać ich do aktywności zawodowej – zaznacza prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, kierownik Oddziału Neurochirurgii i Leczenia Bólu ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
AK
Polecamy również: