Rusza 4. edycja kampanii "Zdrowy Oddech"

21 Czerwca 2018, 10:12

21 czerwca ukazuje się 4. edycja kampanii „Zdrowy Oddech”. Publikacja powstała przy wsparciu ekspertów. Jej celem jest zwrócenie uwagi na ważne tematy takie jak profilaktyka, diagnostyka i leczenie w zakresie chorób pulmonologicznych. Organizatorzy chcą podkreślić jak istotna jest samokontrola i obserwacja swojego stanu zdrowia, a także jak wpływ odgrywa na nasze zdrowie środowisko, w którym żyjemy. Tradycyjnie, objęliśmy tę akcję naszym patronatem.

Tematem przewodnim numeru jest niedrobnokomórkowy rak płuca, który mimo zauważalnej tendencji spadkowej palenia tytoniu w społeczeństwie, wciąż jest najczęściej diagnozowanym nowotworem. Jeszcze niedawno szanse na przeżycie z rakiem płuca były znikome. Obecnie dzięki szybszej diagnostyce, szczegółowym badaniom w kierunku mutacji oraz odpowiednio dobranym terapiom, staje się chorobą przewlekłą. Jak wyglądają poszczególne etapy i dlaczego nowotwór płuca nie jest już jednoznaczny z wyrokiem śmierci odpowiadają prof. Joanna Chorostowska – Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunoterapii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prof. Renata Langfort, kierownik Zakładu Patomorfologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz dr Adam Płużański, kierownik Zakładu Patomorfologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.   

Publikację „Zdrowy Oddech” otwiera wypowiedź prof. dr hab. n. med. Władysława Pierzchały, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, na temat życia pacjentów z POChP, możliwości terapii oraz o istocie wczesnego wykrywania choroby.

Na okładce kampanii dr. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP - wypowiada się szeroko na temat alergii, m.in. o grupach ryzyka oraz metodach wspomagających alergików w łagodzeniu objawów.  

Alergia jest to złożony obszar, który może objawiać się w nie jeden sposób. Co więcej mając alergię wziewną nie możemy wykluczyć związku z alergią pokarmową. O tzw. alergii krzyżowej i jej zależnościach opowiada prof. Zbigniew Bartuzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

W publikacji słowami prof. Ewy Jassem, Gdański Uniwersytet Medyczny, został poruszony temat astmy - artykuł mówiący o budowaniu świadomości, możliwościach zapobiegania i modyfikowania zagrożenia oraz ryzyka związanego z tą chorobą.

Kampanię wspiera Warszawski Alarm Smogowego, który działa na rzecz polepszenia jakości powietrza w Warszawie oraz w Polsce. Tekst ten porusza bardzo ważny problem jakim jest smog latem.

Zapraszamy do zapoznania się z rozszerzoną wersją on-line publikacji.

Organizatorem kampanii jest wydawnictwo Medical Media Solutions.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz