M. Pieklak o refundacji szczepień (nowa lista)

22 Czerwca 2018, 14:15 Szczepienia

Wiceminister zdrowia Marcin Czech zapowiedział dziś, że od 1 lipca na liście leków refundowanych pojawią się szczepionki przeciwko grypie. Będą one dostępne za pół ceny dla osób w wieku 65 plus. Wiceminister nie wyklucza, że podobne rozwiązanie będzie wykorzystywane przy innych szczepieniach zalecanych, ale nie obowiązkowych i bezpłatnych. Poprosiliśmy mecenasa Marcina Pieklaka z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka o opinię w tej sprawie. Jego zdaniem to jasny sygnał, że polskie państwo nie ulega ruchom antyszczepionkowym. 

Marcin Pieklak:

Propozycja objęcia refundacyjną szczepionek w ramach listy refundacyjnej jest dużym krokiem w stronę zwiększenia zabezpieczenia epidemiologicznego. W czasach, kiedy pojawia się coraz więcej głosów nawołujących do rezygnacji z programów szczepień, jest to jasny sygnał, że Państwo nie ma w planach ulegać niezwykle ryzykownym w skutkach postulatom.

W przeszłości firmy farmaceutyczne próbowały rozszerzyć listę leków refundowanych o szczepienia odpowiadające na potrzeby zapobiegania wielu istotnych zjawisk epidemiologicznych. Jednakże refundacji nowych szczepionek w ramach w/w listy nie było. Wynikało to ze stanowiska resortu zdrowia, że lista refundacyjna powinna zawierać wyłącznie produktu mające na celu leczenie pacjentów. Objęcie finansowaniem szczepień dla osób 65+ można śmiało uznać za przełom w tej sprawie.

AK

 

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz