- ICD to klasyfikacja, z której WHO jest naprawdę dumna. ICD pozwala nam zrozumieć wiele o tym, co sprawia, że ludzie chorzy i co powoduje śmierć, i umożliwia nam podjęcie środków w celu zapobiegania cierpieniu - powiedział Dyrektor Generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas inauguracji ICD-11 w Genewie. - ICD jest podstawą identyfikacji tendencji zdrowotnych i tworzenia statystyk na całym świecie oraz zapewnienia wspólnego języka, który umożliwia pracownikom służby zdrowia udostępnianie informacji zdrowotnych na całym świecie - dodał.
Ulepszona wersja
ICD w jedenastej wersji będzie zawierała około 55 000 kodów dotyczących urazów, chorób i przyczyn śmierci.
Wśród innowacji znalazło się wprowadzenie danych dotyczących oporności na oraz system „tradycyjnych zaburzeń medycznych”, które jest oparty na chińskiej i japońskiej medycynie naturalnej.
Kolejny nowy dział zajmuje się zaburzeniami zdrowia seksualnego. Oprócz zaburzeń libido i innych dysfunkcji seksualnych znalazły się tam również zaburzenia tożsamości płciowej, wcześniej zaklasyfikowane wśród zaburzeń psychicznych, co nie jest już właściwe. Również parafilie, w tym pedofilia znalazły się wśród zaburzeń zdrowia seksualnego.
Duże kontrowersje wywołało wprowadzenie uzależnienia od gier jako jednostki chorobowej. Eksperci obawiają się, że diagnoza ta zostanie nadużyta, a stojące za nią choroby takie jak np. depresja mogą zostać łatwo przeoczone.
ICD-11 ma oficjalnie obowiązywać od 2022 roku.
Źródło aerzteblatt.de
Polecamy również: