WHO wprowadza nowa klasyfikację chorób ICD 11

25 Czerwca 2018, 12:02 badania

Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła niedawno projekt nowej, jedenastej wersji swojej Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD). ICD-11 zostanie przyjęta na Światowym Zgromadzeniu w przyszłym roku i będzie oficjalnie stosowana od stycznia 2022. Co się zmienia?

- ICD to klasyfikacja, z której WHO jest naprawdę dumna. ICD pozwala nam zrozumieć wiele o tym, co sprawia, że ​​ludzie chorzy i co powoduje śmierć, i umożliwia nam podjęcie środków w celu zapobiegania cierpieniu - powiedział Dyrektor Generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas inauguracji ICD-11 w Genewie. - ICD jest podstawą identyfikacji tendencji zdrowotnych i tworzenia statystyk na całym świecie oraz zapewnienia wspólnego języka, który umożliwia pracownikom służby zdrowia udostępnianie informacji zdrowotnych na całym świecie - dodał.

Ulepszona wersja

ICD w jedenastej wersji będzie zawierała około 55 000 kodów dotyczących urazów, chorób i przyczyn śmierci.

Wśród innowacji znalazło się wprowadzenie danych dotyczących oporności na oraz system „tradycyjnych zaburzeń medycznych”, które jest oparty na chińskiej i japońskiej medycynie naturalnej.

Kolejny nowy dział zajmuje się zaburzeniami zdrowia seksualnego. Oprócz zaburzeń libido i innych dysfunkcji seksualnych znalazły się tam również zaburzenia tożsamości płciowej, wcześniej zaklasyfikowane wśród zaburzeń psychicznych, co nie jest już właściwe. Również parafilie, w tym pedofilia znalazły się wśród zaburzeń zdrowia seksualnego.

Duże kontrowersje wywołało wprowadzenie uzależnienia od gier jako jednostki chorobowej. Eksperci obawiają się, że diagnoza ta zostanie nadużyta, a stojące za nią choroby takie jak np. depresja mogą zostać łatwo przeoczone.

ICD-11 ma oficjalnie obowiązywać od 2022 roku.

Źródło aerzteblatt.de

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Marina Wtorek, 29 Października 2019, 22:17
uzależnienia od gier... jako jednostka chorobowa. ...,
a Uzależnienie od Seksu ...?? - to jest nie rzadziej spotykany w naszym społeczeństwie i głębszy temat,
tyle że mniej widoczny niż uzależnienie od gier .
Neko Środa, 18 Grudnia 2019, 20:59
Nimfomania o ile mnie pamięć nie myli :)
Mateusz Poniedziałek, 09 Marca 2020, 11:01
Hiperseksualność to rzadko jest wyizolowana syndrom, to objaw innych trudności. Podobnie może być z uzależnieniem od seksu, gier komputerowych, zakupów itd. Jednak jak diagnozujemy głównie po objawach to mnożą się rozpoznania - i to jest mankament ICD. Tutaj DSM podchodzi bardziej opisowo i dymensjonalnie do zaburzeń, nie tylko objawowo.