Transport medyczny wreszcie uregulowany w przepisach?

25 Czerwca 2018, 20:44 KARETKA

Szpitale są zobowiązane do zapewnienia transportu sanitarnego. Do tej pory szczegółowe warunki realizacji transportu dedykowanego pacjentom w stanach nagłego pogorszenia stanu zdrowia nie zostały określone. To ma się wreszcie zmienić. 

Ukazał się projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

W projekcie rozporządzenia dookreślono warunki realizacji świadczeń udzielanych przez zespół transportu medycznego. Obecnie nierzadko zespoły ratownictwa medycznego zastępują firmy świadczące usługi transportu sanitarnego.

W transporcie medycznym wyodrębniono jedynie warunki udzielania świadczenia gwarantowanego, natomiast sam transport sanitarny jest już realizowany i zabezpieczany przez świadczeniodawców.

Kiedy zespół wkracza do akcji?

Zespół transportu medycznego udziela świadczeń w przypadku konieczności transportu medycznego, między podmiotami leczniczymi realizującymi świadczenia w zakresie leczenia szpitalnego w szczególności w przypadku:

1)    konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w innym podmiocie leczniczym;

2)    konieczności zachowania ciągłości leczenia w innym podmiocie leczniczym

Transport medyczny, o który mowa w ust. 1, jest realizowany w przypadku braku możliwości dalszej realizacji świadczeń w danym podmiocie leczniczym.

Personel

Personel realizujący świadczenie jest każdorazowo wskazywany w zleceniu, przez lekarza realizującego świadczenia na rzecz świadczeniobiorcy, przy uwzględnieniu stanu klinicznego świadczeniobiorcy.

Wyposażenie

Środek transportu sanitarnego spełniający cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane, w tym wyposażenie w:

1)    kardiomonitor;

2)    pulsoksymetr; 

3)    urządzenie do pomiaru nieinwazyjnego pomiaru ciśnienia krwi;

4)    urządzenie do pomiaru temperatury ciała;

5)    defibrylator oraz zestaw do intubacji i wentylacji (worek samorozprężalny)

6)    pompa infuzyjna.

Organizacja udzielania świadczenia

Wyposażenie pojazdu jest każdorazowo wskazywane w zleceniu, przez lekarza realizującego świadczenia na rzecz świadczeniobiorcy, przy uwzględnieniu stanu klinicznego świadczeniobiorcy.

Świadczenie nie dotyczy przypadków transportu sanitarnego, podczas którego nie ma konieczności udzielania świadczeń zdrowotnych.

Kiedy wejście w życie?

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Na razie jest na etapie konsultacji, uwagi do niego można zgłaszać do 9 lipca

Zdaniem MZ uregulowanie tej kwestii będzie mieć pozytywny wpływ na działalność przedsiębiorców przez wyodrębnienie warunków realizacji świadczenia, co pozwoli na lepszą koordynację świadczenia oraz zapewnienie kompleksowości świadczeń realizowanych przez świadczeniodawców. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

krokodyl reCAPTCHA Wtorek, 18 Lutego 2020, 15:28
Dlaczego Szumowski mowi przeznaczymy a nie przeznaczylismy nie wierze juz zadnemu politykowi i rządzącym ,mialo byc uczciwie ,pokora ,skromnosc pracowitosc , a co jest wyscig po kase nie w ojczyznie lecz w unii , dalej brak kultury nie daja dojsc do slowa pis -ory w europalramencie , a mlodzi prawnicy wszystko wiedza bo maja za po dwadziescia pare lat -skadnal, czemu sie pchaja do polityki nie otworza swojej dzialalnosci prawniczej na wlasna odpowiedzialnosc przezyli tyle ze sa fachowcami -lizuzsy latwizna
danuta Niedziela, 02 Czerwca 2019, 11:52
ok ale nadal nie okresla czy tylko zespół z pielęgniarką systemu czy może jechać pielęgniarka ze szpitala tzw transportem wewnętrznym należącym do danego szpitala