NFZ odpowiada na pytania o świadczeniach dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

26 Czerwca 2018, 11:06 NFZ

Właśnie trwają konferencje prasowe 16 oddziałów wojewódzkich NFZ poświęconego nowym uprawnieniom dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Od 1 lipca osoby te będą mogły skorzystać poza kolejnością ze świadczeń medycznych.

 

 

Podczas konferencji przedstawiciele NFZ będą odpowiadali na pytana dotyczące wejścia w życie ustawy. Wczoraj, w godzinach popołudniowych na stronie NFZ pojawiła się informacja określająca zmiany dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności:

Od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły skorzystać poza kolejnością:

  • ze świadczeń medycznych udzielanych w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej),

  • ze świadczeń medycznych w szpitalach,

  • z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach,

oraz

  • ze świadczeń rehabilitacji leczniczej - bezlimitowo, zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Świadczeń opieki zdrowotnej udziela się poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.

To oznacza, że: 

  • placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia,

  • w przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, poradnia wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących,

  • świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Ważne: niezbędne jest okazanie dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienie, tj. orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności

grafika niepełnosprawni
źródło: NFZ

źródło: NFZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Jan Kowalski Poniedziałek, 02 Lipca 2018, 10:04
Czy NFZ będzie finansował również rehabilitację osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności w gabinetach prywatnych, które nie mają umowy z Funduszem? Jest nierealne bowiem, aby gabinety z NFZ przyjmowały niepełnosprawnych na nielimitowaną rehabilitację, skoro i bez niej mają bardzo długie terminy oczekiwania. Poza tym często zabiegi są skracane. Takie gabinety odstawiają fikcję.
Sarna Niedziela, 01 Lipca 2018, 16:59
A ja się zapytam po co zmieniano osobom niepełnosprawnym wygląd legitymacji? Na tej nowej nie ma oznaczenia stopnia niepełnosprawności. Jest zakodowany. Nie w każdym środku komunikacjo publicznej mają możliwość to odczytać.Po co produkujecie takie legitymacje, jeżeli trzeba nosić przy sobie orzeczenie?
KAMA-22-4@TLEN.PL Wtorek, 26 Czerwca 2018, 17:31
zobaczymy jak to będzie w praktyce.Ja przeżylam juz swo horor, gdy wysylano mnoie z SOR przy ul. Galla, bo tu nie ma chirurga twarzowo- szczekowego / mialam tu dr 4/na ul. Wroclawska, gdzie w tym samym dniu trafilam z nr 15.CO CZESTO ZDARZA SIE W KRAQKOWIE. MOZE MZAJA JAKA SSPECJALNA POLITYKĘ, ZEBY SIE NIE PRZEPRACOWAC NA SPOR W SZPITALU MZWIA


Gamadent
Al. Krasińskiego 30

Mam niedobre wiadomości. W dniu dzisiejszym byłam zapisana do P.Dr Kękuś. Ponieważ po ostatniej mojej wizycie w tym miejscu nastąpiły komplikacje i w rezultacie trafiłam w niedzielę na SOR, co przysporzyło mi wiele cierpienia. Bo takie jest podejrzenie mojego alergologa, że jestem uczulona na środek, który był podany jako znieczulenie. Lekarka potraktowała mnie mało profesjonalnie, nie udało mi się od niej uzyskać jakiegoś ludzkiego potraktowania. Tylko były ważne papierki, tym się zajęła. Żadnego zrozumienia, empatii. Wyszłam, mówiąc, że rezygnuję z tej wizyty. Teraz szukam innego miejsca.