Wielka Brytania potrzebuje więcej zagranicznych lekarzy.

27 Czerwca 2018, 12:13 lekarze szpital

Anglia pilnie potrzebuje wspólnego i strategicznego podejścia do rekrutacji lekarzy z zagranicy. Opinia w tej sprawie ukazała się właśnie w British Medical Journal.

Decyzja rządu brytyjskiego o rewizji systemu wizowego dla zagranicznych lekarzy jest „rzadkim przebłyskiem zdrowego rozsądku”, piszą autorzy, James Buchan i Anita Charlesworth. Kwestie braków personelu publicznej służby zdrowia są w dużej mierze „spowodowane połączeniem sprzecznych celów politycznych i brakiem odpowiedniego planowania zasobów ludzkich i finansowania w sektorze opieki zdrowotnej”. Doprowadziło to do pewnego rodzaju długotrwałej blokady w międzynarodowej rekrutacji lekarzy i innych pracowników służby zdrowia. Buchan i Charlesworth podkreślili, że już 10 lat temu Komisja Zdrowia brytyjskiego parlamentu mówiła o „katastrofalnych skutkach planowania ilości personelu medycznego”, częściowo z powodu „znacznego braku zgodności” między preferowaniem pracowników z UK a aktywną rekrutacją międzynarodową. Autorzy raportu zalecili następnie, aby Ministerstwo Zdrowia „bardziej efektywnie współpracowało z innymi działami, w celu zapewnienia uczciwości i spójności w międzynarodowej rekrutacji personelu medycznego”.

UK nie jest samowystarczalna pod względem pracowników służby zdrowia.

Autorzy są zdania, ze „lekkomyślne wypowiedzi” o tym, że Wielka Brytania sama jest w stanie wykształcić lekarzy i pielęgniarki, całkowicie mijają się z prawda. Jest bardzo mało prawdopodobne, że wzrost ilości pracowników służby zdrowia pochodzących z UK nastąpi w najbliższym czasie. Biorąc pod uwagę wiele wolnych miejsc pracy w służbie zdrowia i starzenie się siły roboczej NHS, autorzy twierdzą, że nie nastąpiła znacząca poprawa we wzroście ilości pracowników.

„Prawda jest taka, że ​​nie ma ogólnej polityki rządu, żadnego planu ani prawdopodobieństwa wzrostu ilości lekarzy i pielęgniarek pochodzących z Wielkiej Brytanii" - mówią autorzy.

Podsumowanie raportu brzmi: „Potrzebujemy wspólnego i strategicznego podejścia do międzynarodowej rekrutacji pracowników służby zdrowia, z udziałem rządowych ministerstw i pracodawców”.

Źródło: aerzteblatt.de

MM

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz