Ł. Szumowski: nie znam postulatów PZM na "czarny piątek"

27 Czerwca 2018, 13:24 Konferencja Porozumienia Zawodów Medycznych 27 czerwca 2018 r.

Dziś odbyła się konferencja Porozumienia Zawodów Medycznych dotycząca zaplanowanego na piątek protestu. Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że nie zna postulatów PZM związanych z "czarnym piątkiem". Wyjaśniał, że bardzo dużo czasu poświęca na dialog z przedstawicielami zawodów medycznych, spotykał się też z szykującą protest organizacją. 

29 czerwca 2018 roku odbędzie się akcja protestacyjna „czarny piątek” organizowana przez Porozumienie Zawodów Medycznych. - Czujemy się oszukani - twierdzi PZM. 

Jak informują organizatorzy, żeby wziąć w niej udział wystarczy, że tego dnia pracownicy medyczni założą czarne koszulki lub czarne opaski na fartuchy i zrobią sobie zdjęcie, które prześlą organizatorom. 
„Czarny piątek” to akcja skierowana zarówno do pracowników medycznych, jak i niemedycznych.

6,8 proc. na zdrowie plus godne pensje

Przypomnijmy, że Porozumienie Zawodów Medycznych zrzesza związki zawodowe reprezentujące m.in. ratowników, pielęgniarki, fizjoterapeutów, diagnostów i lekarze. Wspólnie przygotowało projekt ustawy podnoszącej nakłady na ochronę zdrowia w ciągu kilku lat do 6,8 proc. Wspólnie też miało walczyć o podwyżki - złożyło obywatelski projekt z konkretnymi postulatami płacowymi dla poszczególnych grup pracowników. 

 

Minister nie dostał postulatów?

- Nie znam postulatów PZM - przeciw jakim konkretnie elementom protest jest organizowany. Rozmawiałem z PZM, tak jak i z większością związków zawodowych i grupami zawodowymi. Z doniesień medialnych wynika, że protestują w sprawie podniesienia nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB nie w 2024 r., ale w ciągu trzech lat - powiedział dziś minister.   

 

Średnie zarobki często poniżej średniej krajowej

O tym, ile według resortu zdrowia wynoszą średnie wynagrodzenia w placówkach medycznych pisaliśmy tutaj: 

AK

Polecamy również:

29 czerwca protest Porozumienia Zawodów Medycznych

Rząd przyjął nowelę ustawy o 6 proc. PKB na zdrowie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz