Kolejki do świadczeń rosną, kolejny raport WHC to potwierdza

27 Czerwca 2018, 16:03

Ukazał się Barometr WHC: Raport na temat zmian w dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych w Polsce stan na kwiecień/maj 2018 r. Wynika z niego, że... kolejki częściej rosną niż spadają, mimo zwiększenia finansowania świadczeń. Podobne wnioski płynęły z opublikowanego w ostatnich dniach raportu Alivii. 

Średni czas oczekiwania na pojedyncze gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce  (niezależnie od ich charakteru: diagnostyczne i lecznicze bez uwzględnienia w tej ocenie kompleksowości i niezbędnej etapowości leczenia) wynosił w kwietniu i maju 2018 roku 3,7 miesiąca (około 16 tygodni). W porównaniu do danych zebranych w czerwcu i lipcu 2017 roku, czas ten uległ pogorszeniu, utrzymując się wciąż na wysokim poziomie. Oznacza to wzrost ogólnego czasu oczekiwania na świadczenia zdrowotne - podsumowuje WHC.

Endokrynologia: a jednak mogło być gorzej

Najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenia w dziedzinie endokrynologii – średnio 11 mies. Kolejka na świadczenia w tej dziedzinie wydłużyła się w porównaniu do poprzedniej weryfikacji (czerwiec/lipiec 2017) o 5,6 mies. Drugi, najdłuższy czas oczekiwania na świadczenia odnotowano w stomatologii – 8,5 mies. W przypadku stomatologii zaobserwowano zwiększenie czasu oczekiwania o 0,7 mies.

Biorąc pod uwagę konkretnie poradę specjalisty, trzeba poczekać średnio 3,4 miesiąca. Porównując dane zebrane w czerwcu oraz lipcu 2017 roku, odnotowano wzrost ogólnego czasu oczekiwania na wizyty o 0,5 mies. (ok. 2 tyg.).

W dziedzinie otolaryngologii na wizytę u specjalisty trzeba było według WHC zaczekać  7,5 mies. (wydłużenie o 5,2 mies.), a w immunologii – 6,4 mies. (wydłużenie o 3,3 mies.).

Ortodonta dla dziecka? Za rok!

Fundacja Watch Health Care oraz firma MAHTA zbadała dostęp pacjentów do świadczeń dla dzieci i młodzieży.

Najdłuższą kolejkę odnotowano do świadczeń w dziedzinie kardiologii dziecięcej – średnio 5 mies., otolaryngologii dziecięcej – 4,9 mies. oraz neurologii dziecięcej – 3,5 mies. Najkrócej mali pacjenci czekają na świadczenia wizytę u neonatologa – około 1,2 mies., wizytę u chirurga dziecięcego – około 0,6 mies. oraz wizytę u pediatry – bez czasu oczekiwania.

W celu uzyskania porady u specjalisty dziecięcego trzeba z dzieckiem poczekać najdłużej w przypadku wizyty u ortodonty, średnio 11,7 mies.

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz