Nietuzinkowe i pożyteczne: kampanie zdrowotne nagrodzone w Cannes Lions

29 Czerwca 2018, 11:07 kampania społeczna

Dają do myślenia, edukują, zwracają uwagę na problemy chorych. Na świecie powstaje wiele wspaniałych reklam kampanii społecznych z obszaru ochrony zdrowia. Najciekawsze z nich, nagrodzone na festiwalu Cannes Lions wybrała dla nas Patrycja Rzucidło-Zając, ekspertka od kampanii zdrowotnych. Obejrzyj je sam, w tekście zamieściliśmy linki. 

W ubiegłym tygodniu ogłoszono zwycięzców Cannes Lions Health. Uruchomiona 5 lat temu podkategoria jednego z największych festiwali reklamowych powstała, by promować i doceniać prace w obszarze komunikacji medycznej, wellbeing i promocji zdrowego stylu życia.

Podobnie jak w latach ubiegłych nagradzane prace reprezentują szereg problemów od zdrowia psychicznego, poprzez dawstwo narządów, choroby cywilizacyjne (m.in. nowotwory,  otyłość), uzależnienia, aż po problemy systemowe związane z równym dostępem do opieki zdrowotnej.

Jury przyznało 39 złotych, srebrnych i brązowych lwów, a Grand Prix trafiło do kampanii "Corazon- Give Your Heart" zrealizowanej dla Montefiore Hospital przez nowojorską agencję John x Hannes, mającej zachęcić do dawstwa narządów. 43-minutowy film, który opowiada prawdziwą historię prostytutki, która otrzymała nowe serce, miał zachęcać ludzi do rejestrowania się w bazie dawców narządów. Projekt miał zwrócić uwagę na problem przeszczepów w USA, na które czeka  obecnie 115 000 Amerykanów, a które otrzyma tylko połowa z nich. Mimo bowiem dużego poparcia dawstwa narządów (98%), tylko 1 na 5 nowojorczyków jest dawcą.

https://www.youtube.com/watch?v=D1dh8pf6CkU

kampania społeczna

Wśród nagrodzonych prac znalazł się też Project 84 – instalacja artystyczna, której celem było zwrócenie uwagę na problem samobójstw wśród mężczyzn w Wielkiej Brytanii, gdzie średnio co 2 godziny jeden z nich odbiera sobie życie.

https://www.youtube.com/watch?v=Tf-uwtCaCgY&feature=youtu.be

kampania społeczna

Podobnie jak w latachubiegłych sporo projektów dotyczyło problematyki onkologicznej. Wśród nagrodzonych kampanii znalazł się projekt Imaginary Friend Society zrealizowany dla Pediatric Brain Tumor Foundation, którego celem było wsparcie najmłodszych pacjentów onkologicznych. Pomysł kreatywny opierał się na stworzeniu fikcyjnej wytwórni bajek, które w zrozumiały i przyjazny sposób poruszą najtrudniejsze kwestie dotyczące choroby.

https://www.youtube.com/watch?v=3nvVe22hM9g

kampania społeczna
kampania społeczna

Kolejnym był też, zrealizowany przez hiszpańską agencję Cheil projekt War Correspondents on Breast Cancer. Kampania powstała we współpracy z wielokrotnie nagrodzonym (m.in. nagroda Pulitzera) korespondentem wojennym Manu Brabo który w ramach projektu zrealizował dokument i serię zdjęć z „pola walki z rakiem”.

https://www.youtube.com/watch?v=d2iveSZq6N8

kampania społeczna

W tym roku konkurs był szczególnie udany dla branży farmaceutycznej. I mimo że, drugi rok z rzędu w Cannes Lions Health nie przyznano Grand Prix w kategorii pharma, aż 16 firm farmaceutycznych zdobyło nagrody na festiwalu, w tym 10 złotych lwów. Najwięcej powędrowało do Boehringer Ingelheim, Bayer, Takeda, Eli Lilly, Biogen, Novartis, GlaxoSmithKline i AstraZeneca.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz