Umowy z POZ wydłużone tylko na trzy miesiąc. Lekarze piszą do A. Jacyny

29 Czerwca 2018, 12:58 lekarz

Wczoraj informowaliśmy, że lekarze POZ dostaną podwyżkę - o 25 gr na pacjenta miesięcznie. Dziś publikujemy pismo, jakie napisali do prezesa NFZ Andrzeja Jacyny w tej sprawie.

Panie Prezesie,

W związku z kończącym się w dniu 30 czerwca br. okresem kontraktowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej Zespól Negocjacyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskie informuje, że przedstawione na następny okres kontaktowania warunki finansowania POZ są, zdaniem członków naszej organizacji, nie do zaakceptowana. Brak uwzględnienia specyfiki funkcjonowania tego segmentu ochrony zdrowia, a w szczególności coraz słabszej motywacji do pracy tu lekarzy w każdym wieku, spowoduje narastający niedobór kadr, co będzie skutkować ograniczoną dostępnością pacjentów do medyków, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach. Brak konsekwencji postępowania w zakresie wzmacniania  POZ spowoduje nakręcanie spirali chaotycznego operowania środkami przeznaczonymi na finansowanie świadczeń i zmierza ku metodzie „gaszenia pożarów” czyli przeznaczania pieniędzy nie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, tylko tam, gdzie jest silniejszy lobbing czy presja. Brak konsekwentnej strategii budowania systemu opartego o silny i dobrze funkcjonujący POZ, a nie na  odpowiedzi na zmówienie polityczne, doprowadzi już wkrótce do poważnego kryzysu w ochronie zdrowia.

Panie Prezesie,

Ze względu na dobro pacjentów, tym razem, nasi członkowie przystępują do pracy bez zakłóceń w funkcjonowaniu ich placówek od początku lipca. Okres, na jaki zawieramy teraz umowę - to trzy miesiące. Uważamy nasze obecne negocjacje za zawieszone, ale nie zakończone. Już wkrótce wrócimy do nich, ponieważ problem pozostał,  a jego rozwiązanie musi nastąpić do 1 października br.

 

Zespół Negocjacyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskie

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz