Plan NFZ na 2019 r.: ile dokładnie wyda na świadczenia?

02 Lipca 2018, 15:57

Ile NFZ planuje wydać na świadczenia i leki dla pacjentów w 2019 r.? Ile wyda na leczenie szpitalne, a ile na podstawową opiekę zdrowotną? W jakim obszarze wydatki będą rosły najszybciej? Jaką część pieniędzy zaplanował na refundację? W środę posłowie z Komisji Zdrowia ocenią projekt planu finansowego NFZ na 2019 r. My prezentujemy kluczowe dane już dzisiaj.

Na realizację zadań w 2019 r. NFZ planuje przeznaczyć 87,1 mld zł. Z tego na realizację świadczeń zdrowotnych 83,66 mld zł.

W porównaniu do roku 2018 (wg pierwotnego planu finansowego), zaplanowano dynamikę środków na koszty świadczeń opieki zdrowotnej na poziomie 106,5 proc. Jednak biorąc pod uwagę obecny kształt planu finansowego to różnica topnieje do 4,5 proc. 

Jak zmienią się wydatki w wybranych obszarach?

Wzrost wydatków o 6 proc. lub więcej zaplanowano dla podstawowej opieki zdrowotnej, lecznictwa ambulatoryjnego oraz szpitali. Słabo na tym tle wypada zaniedbywana przez lata opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień ze wzrostem o 0,7 proc. rok do roku (porównując plan na 208 r. z planem na 2019 r.). Po rozwiązaniu rezerwy migracyjnej w ciągu 2019 r. NFZ planuje zwiększyć wydatki na opiekę psychiatryczną ale nawet wtedy wzrost ma być mały  - 1,5 proc. rok do roku. 

Są jednak i spadki. A mianowicie porównując ze sobą plan pierwotny na rok 2018 i projekt na 2019 r. wydatki mają być niższe w dwóch ważnych zakresach, które obecnie kuleją: opiece stomatologicznej oraz programach profilaktycznych. Przy tym o ile dla programów profilaktycznych planowane jest w ciągu 2019 r. uwolnienie dodatkowych środków, tak że jest szansa na niewielki wzrost, o tyle w stomatologii już nie. 

 

Aleksandra Kurowska

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz