Niemcy: plany na zwalczenie kryzysu w pielęgniarstwie

03 Lipca 2018, 9:44 pielęgniarka

Na zakończenie tegorocznej konferencji na temat opieki zdrowotnej, minister zdrowia Jens Spahn (CDU) i Senator Cornelia Storck (SPD) przedstawili opracowane sposoby zwiększenia ilości pielęgniarek.

 

„Każda pielęgniarka pozyskana od początku 2019 roku, będzie opłacana ze środków ministerialnych, a nie ze środków własnych szpitala” powiedział Spahn dziennikarzom w Dusseldorfie. W dodatku stwierdził on, że liczba 13 000, która przedstawiana była w kontekście wolnych miejsc pracy, odnosi się tylko do opieki nad osobami starszymi, a nie do opieki w klinikach.

Podwyżki dla pielęgniarek, kary dla szpitali

Od 2018 roku ministerstwo planuje znaczne podwyżki, które zdecydowało się sfinansować z własnych środków. Według ministra, grupa ekspertów przygotowuje obecnie zalecenia dotyczące kluczy obsady pielęgniarskiej na poszczególnych oddziałach. „Kliniki, które nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki pielęgniarskiej, albo będą musiały bardzo szybko się poprawić lub zostaną one po prostu zamknięte”, powiedział Spahn. W dodatku ma się zmienić system finansowania. Obecnie kliniki otrzymywały ryczałt i nikt nie sprawdzał czy środki te były faktycznie wydawane na zapewnienie opieki pielęgniarskiej. Teraz ma się to zmienić.

Pielęgniarki zza granicy

W dodatku Spahn stawia na rozwiązanie kryzysu przy pomocy pielęgniarek z południa Europy. Jego zdaniem szczególnie w Kosowie i Albanii istnieje duży potencjał. Minister krytykuje utrudnienia wizowe i chce szybszego uznania zagranicznych kwalifikacji. Spahn twierdzi, że potrzebnych będzie do 50 000 dodatkowych pracowników opieki. "Będziemy musieli szukać także za granicą.Niemożliwe byłoby prowadzenie szpitala lub domu opieki w Niemczech bez zagranicznych pielęgniarek". Federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) chce wprowadzić półroczne zezwolenie na pobyt dla zagranicznych pielęgniarek w celu znalezienia pracy. „Cudzoziemcy, którzy chcą pracować jako pielęgniarz powinni mieć możliwość przyjechania za pół roku do Niemiec. W tym czasie nie dostawaliby pieniędzy z systemu opieki społecznej, a jeśli nie znaleźliby stałej pracy, musieliby wrócić”

Źródło WELT, aerzteblatt

MM

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz