Kształcenie pielęgniarek: ruszył nabór do Programu 800+

03 Lipca 2018, 10:58 pielęgniarka

Pogłębiający się niedobór pielęgniarek coraz bardziej zagraża pacjentom. Co Ministerstwo Zdrowia robi w tej sprawie? O ile zwiększyło się finansowanie studiów? Jakie zmiany planuje w kształceniu podyplomowym? Co z dodatkiem motywacyjnym, zwanym Program 800+? Przedstawiamy informację Ministerstwa Zdrowia.

Kształcenie przed i podyplomowe pielęgniarek i położnych

Ministerstwo informuje, że wzrosła dotacja dydaktyczna w ustawie budżetowej na 2018 r. dla uczelni nadzorowanych przez Ministra Zdrowia na kształcenie na studiach licencjackich na kierunku pielęgniarstwo rozpoczynających się w roku 2018/2019 (zwiększenie o 521 miejsc – 28 proc. w stosunku do roku ubiegłego);

Na rok 2018 została zabezpieczona dodatkowa kwota w wysokości 3,2 mln zł, która zostanie podzielona pomiędzy te uczelnie medyczne, które deklarowały i zrealizowały zwiększenie liczby przyjęć na kierunku pielęgniarstwo stacjonarnych studiów pierwszego stopnia. Środki te będą podzielone po zakończeniu rekrutacji pomiędzy poszczególne uczelnie wg rzeczywistego zwiększenia liczby przyjętych na ww. kierunek w stosunku do liczby przyjętych w roku ubiegłym.

 1. Utrzymanie kształcenia przeddyplomowego pielęgniarek i położnych wyłącznie na poziomie szkół wyższych.
 2. Poprawa jakości kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo - projekt nowych standardów kształcenia dla kierunków studiów: pielęgniarstwa i położnictwa–– obecnie przekazany do MNISW.
 3. Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej w zakresie kształcenia podyplomowego - wprowadzenie systemu akredytacji dla organizatorów kształcenia podyplomowego w zakresie specjalizacji dla pielęgniarek i położnych.
 4. Kontynuowanie dofinansowania specjalizacji dla pielęgniarek i położnych w priorytetowych dziedzinach (corocznie przeznaczane jest na ten cel około 8 mln zł). Planowane jest zwiększenie tej kwoty.
 5. Wsparcie dla pielęgniarstwa w ramach wykorzystywania środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) na kształcenie pielęgniarek (przeddyplomowe i podyplomowe) oraz poprawę jakości kształcenia

Realizowane projekty:

 1. Monoprofilowe centra symulacji medycznej dla pielęgniarek i położnych.
  W konkursie do dofinansowania wybrano 35 projektów (uczelni) na łączna kwotę 92,5 mln 
 2. Pielęgniarskie kompetencje zamawiane - I i II edycja
  W I edycji – dofinansowano 11 projektów na kwotę 30,4 mln  zł, w II edycji - 16 projektów na kwotę  34,1 mln  zł.
 3. Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych w obszarach związanych z potrzebami epidemiologiczno-demograficznymi
  konkursie do dofinansowania wybrano 27 projektów na łączną kwotę  68,8 mln zł. Docelowo w konkursie przewidziano objęcie wsparciem 30 tys. pielęgniarek i położnych.

Łączna kwota na ww, projekty  wynosi 225,8 mln zł.

Zaplanowane projekty:

Pielęgniarskie kompetencje zamawiane – III edycja (tzw. Program 800+, Program stypendialny)

Nabór wniosków: 2 lipca 2018 r. - 31 lipca 2018 r., alokacja na konkurs – 90 mln zł.

Konkurs jest odpowiedzią na systematycznie zmniejszającą się liczbę pielęgniarek i położnych pracujących w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

III edycja konkursu zakłada, oprócz realizacji programów rozwojowych dla uczelni uczestniczących w procesie kształcenia pielęgniarek i/lub położnych ukierunkowanych na zwiększenie liczby absolwentów ww. kierunków, także realizację systemu kształcenia podyplomowego w ramach programu rozwoju dla absolwenta dostosowując kompetencje i umiejętności pielęgniarek i położnych w zakresie potrzeb epidemiologicznych i demograficznych.

W ramach tego konkursu studenci od II roku kształcenia otrzymają stypendia motywacyjne w wysokości 800 zł.

Ponadto projekt przewiduje finansowanie ponadprogramowych praktyk zawodowych oraz dofinansowanie wynagrodzenia opiekunów grup.

Po ukończeniu kształcenia absolwenci będą otrzymywać stypendium szkoleniowe na czas trwania cyklu szkoleń zawodowych (wartość stypendium może wynieść max. 1000 zł brutto, wypłacane co miesiąc przez okres 24 miesięcy pod warunkiem, że absolwent pielęgniarstwa lub/i położnictwa zatrudniony jest na cały etat w podmiocie leczniczym na terenie Polski). W aktualnej edycji konkursu będzie wspierany okres pracy pielęgniarek po zakończeniu kształcenia.

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

Studentka pielęgniarstwa Wtorek, 31 Lipca 2018, 9:19
Wątpię,by taka jałmużna zadziała długofalowo:
- Szkocja 3 tyś euro podstawowej pensji plus mieszkanie opłacone przez pracodawcę
- Norwegia 5 tyś euro pensji ( trzeba znać norweski, to ten problem)
- Zjednoczone Emi ray Arabskie 3-5 tyś dolarów na miesiąc, opłacony transport do i z pracy, wyżywienie mieszkanie
- USA, Australia od 3 tyś do 7 tyś na miesiąc w zależności od stopnia referencyjności.
Z czym wy do ludzi. Myślicie, że nie mamy internetu, znajomych za granicą i nie znamy angielskiego ?
PrzyszłaPiguła Środa, 11 Lipca 2018, 1:34
Ciekawe czy jest tu jakaś studentka, która otrzymała to dofinansowanie. Na mojej uczelni nikt nic nie wie.
Anet Niedziela, 10 Listopada 2019, 18:56
Ja także mam 800zl
Natson Piątek, 15 Lutego 2019, 20:43
Ja biorę :)
Ja Czwartek, 05 Lipca 2018, 11:29
Dopoki nie bedzie zachety w postaci godziwej pensji to nawet zwiekszenie dotacji na ksztalcenie niewiele da
FRIDA Wtorek, 03 Lipca 2018, 22:26
OBIECANKI CACANKI I JAK ZAWSZE WYJDZIE Z TEGO WIELKA LIPA TAK BYŁO JEST I BĘDZIE NIC DOBREGO NAS NIE CZEKA SZKODA NAWET WIĘCEJ PISAĆ
Pielęgniarka czas uciekać od zawodu Wtorek, 03 Lipca 2018, 17:35
Śmieszni są..... Jak w plusie dają tym co jeszcze nie pracują..... I pewnie się kilka much złapie a potem co mega rozczarowanie i szara rzeczywistość Jan zwykle leczą syfa pudrem
Ja Wtorek, 03 Lipca 2018, 16:04
Bez zachety finansowej nie znajdzie sie mlodych pielegniarek a stare sa w wieku mocno p/emerytalnym(srednia wieku to 56 lat)