E-recepta: rekordzista wystawił ponad 300. Krynica Zdrój może dołączyć

04 Lipca 2018, 10:23 e-zdrowie

W ciągu miesiąca działania pilotażu e-recepty w Siedlcach i Skierniewicach wystawiono 1148 elektronicznych recept dla konkretnych pacjentów, a 1781 w sumie z testowymi - mówi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Wystawia je 6 placówek medycznych, lekarz rekordzista w jednej z nich wystawił już ponad 300.

Na koniec maja wystawiono pierwszą e-receptę. Na razie wystawiane są w dwóch miejscowościach, ale MZ rozmawia o przyłączeniu Krynicy Zdrój. 

Od końca maja w 6 podmiotach wystawiono ponad 1700 e-recept. Z tego część na potrzeby testów, ale ponad tysiąc dla pacjentów konkretnych. 

Ministerstwo Zdrowia wraz z NIZP-PZH prowadzi akcje informacyjne na miejscu, wspiera też apteki w przypadku problemów z systemami informatycznymi. 

W ilu aptekach? 

Pilotaż realizowany jest w dwóch miejscowościach. Bierze w nim udział 55 aptek. 

4 apteki nie mogły wziąć udziału, mają oprogramowanie firm które nie zrobiły aktualizacji pod e-receptę. Dwie wyłączone są z wypadków losowych jak remont, a dwie się przygotowują do programu.

- Robimy też testy krzyżowe by każdy podmiot z każdą apteką miał sprawną wymianę danych- mówi Cieszyński. 

Lekarze

Podmioty zgłosiły, że 147 lekarzy będzie wystawiać e-receptę.W praktyce wystawiło je 26 lekarzy. - Bardzo dużo zależy od lekarza. Rekordzista wystawił ponad 300 recept. Wczoraj rozmawiałem z lekarzami w Skierniewicach o wykorzystywaniu tego narzędzia - mówi Cieszyński. 

W Skierniewicach została też wystawiona pierwsza e-recepta na odległość, pewnie na kontynuację leku.

Dlaczego niektórzy lekarze wystawiają nada tylko recepty papierowe? Skierniewice to w pewnym zakresie sypialnia dla Łodzi i Warszawy, mieszkańcy częściej wolą papierowe wersje recepty, które mogą realizować w pobliżu pracy. W Siedlcach jest inna sytuacja, więc wystawianych recept jest więcej.

Seniorzy biorą bez problemu

- Jedna czwarta pacjentów, którzy wzięli e-recepty miała ponad 70 lat, a powyżej 60 roku życia była połowa chorych korzystających z tego rozwiązania. Więc bariery ze względu na wiek nie ma - mówi wiceszef resortu zdrowia. 

Pacjenci generalnie deklarują, że nie mają obiekcji, ale niektórzy np. mówią, że następnym razem wezmą e-receptę.

Jak podkreśla Cieszyński, o e-zwolnieniach pacjenci słyszą od dawna i są bardzo otwarci. Podobną wiedzę chciałby rozpowszechnić o e-recepcie.

- Z PZH zrobiliśmy stanowiska konsultantów w poradniach. Objaśniają jak e-recepta działa, jakie są korzyści - mówi wiceminister.

Prezydent Skierniewic będzie zachęcać kolejne placówki do wzięcia udziału pilotażu. Z zestawień dotyczących e-zwolnień wynika, że w Skierniewicach są jeszcze placówki, które wystawiają dużo e-zwolnień, ale jeszcze nie weszły w e-recepty. Z kolei szpital ma e-recepty na razie w poradniach, ale nie ma na oddziałach. To ma się zmienić.

Testy eliminują błędy

U jednego z dostawców w czasie testów znikała informacja o dawkowaniu, ale jest już to naprawiane.  

Wyjście z programu pilotażowego

Ministerstwo chce, aby pierwszeństwo w implementacji programu e-recept dostały podmioty medyczne, które w skali Polski wystawiają największą liczbę recept, -aby jak najszybciej osiągnąć dużą sieć pokrycia zarówno ze strony aptek jak i osób wystawiających recepty - mówił.

- Pod koniec przyszłego roku we wszystkich aptekach powinny być uruchomione moduły e-receptowe. Wówczas mieszkańcy całej Polski będą mogli skorzystać z programu e-recept - zapewniał wiceminister.

Co dalej?

-Wciąż pracujemy nad koncepcją wprowadzenia programu pilotażowego e-skierowania. Równolegle Narodowy Fundusz Zdrowia pracuje nad projektem e-zleceń, który nie działa w ramach systemu P1. Dzięki temu prace nad oboma projektami będą mogły trwać równolegle. Pilotaż e-skierowania ruszy w połowie października. Jeśli uda się w toku parlamentarnym doprecyzować przepisy to będziemy chcieli ruszyć z elektronicznym potwierdzaniem uprawnień do wyrobów medycznych - mówił o planach ministerstwa Janusz Cieszyński.

AK

Polecamy również:

E-zlecenie na wyroby medyczne może być dopisane w Sejmie

Pierwsza recepta wystawiona, czas na IKP

Telemedycyna tu i teraz

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz