Stany depresyjne w wieku dojrzewania częstsze u kobiet, ale dotkliwsze dla mężczyzn?

05 Lipca 2018, 15:22 depresja psycholog psyciatra

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii poddali testom grupę chłopców i dziewcząt w wieku dojrzewania, u których stwierdzono depresję. Wyniki badania pokazały, że pomimo, że zapadnięcie na depresję jest bardziej prawdopodobne u kobiet niż mężczyzn, to konsekwencje przebytej choroby mogą być poważniejsze u tych drugich.

 

W rezultacie podjętych badań stwierdzono, że dziewczęta do 15 roku życia, są dwukrotnie bardziej narażone na zapadnięcie w stan depresyjny. Przypisuje się to odmiennemu spojrzeniu na wygląd zewnętrzny, fluktuacjom hormonalnym oraz uwarunkowaniom genetycznym. Ponadto badanie wykazało, że nie tylko ryzyko wystąpienia depresji jest większe, ale także odczuwanie depresji oraz zaburzenia jej towarzyszące wraz z konsekwencjami są różne.  

Przebieg męskiej depresji objawia się poczuciem cierpienia z powodu utrzymującej się depresji. U kobiet natomiast przebieg depresji jest bardziej epizodyczny – tłumaczy Jie-Yu Chuang z Uniwersytetu w Cambridge. - W porównaniu z kobietami, mężczyźni z depresją są bardziej narażeni na poważne konsekwencje wynikające z choroby. Częściej skłaniają się do nadużywania substancji lub samobójstw – czytamy w publikacji.

Inne zachowania kory mózgowej w zależności od płci

Do grupy badawczej zgłosiło się 82 dziewczęta i 24 chłopców z orzeczoną depresją oraz 24 dziewczęta i 10 chłopców zdrowych, w wieku 11-18 lat. Przewaga liczebna jednej płci w badaniu jest spowodowana tym, że objawy depresji częściej występują u kobiet niż mężczyzn. W efekcie badacze nie byli w stanie pozyskać większej liczby chłopców.  

Naukowcy podczas badania, zobrazowali mózgi nastolatków wykorzystując do tego rezonans magnetyczny. Jednocześnie, w odpowiedniej sekwencji grupie wyświetlano szczęśliwe, smutne lub neutralne słowa, na które wolontariusze mieli zareagować klikając odpowiedni przycisk.

Kiedy doszło do użycia pewnej kombinacji słów, badacze zauważyli, że aktywność mózgu w pewnych obszarach była różna u chłopców jak u dziewcząt (szczególnie w korze przykręgowej tylnej oraz zakręcie nadbrzeżnym).

Inna strategia leczenia dla kobiet i mężczyzn?

-Strategie leczenia i profilaktyki depresji opracowane pod kątem płci, powinny być rozważane na wczesnym etapie dojrzewania. Wierzymy, że wczesne interwencje mogą zmienić przebieg choroby zanim sytuacja ulegnie pogorszeniu – mówiła Chuang. - Regiony mózgu wymienione w badaniu były wcześniej dotknięte depresją, ale potrzebne są dalsze prace, aby zrozumieć czemu reagują na bodźce różnie w zależności od płci – dodała.

Grupa naukowców chce kontynuować badania, tym razem ze zrównaną grupą kontrolną, aby wyniki były bardziej reprezentatywne.

JK

źródło: weforum.org

Polecamy również:

Psychiatria: MZ zmienia przepisy o pilotażu

WHO: psychiatria z lamusa, 75 proc. instytucji łamie standardy

NFZ: nowe zarządzenie ws. opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz