Koniec z operacjami zaćmy "na zapas". Wytyczne PTO

06 Lipca 2018, 11:15 oko zaćma

W kolejkach do operacji zaćmy czeka około pół miliona osób. Część ustawiała się w nich "na zapas", wiedząc, że będą czekać nawet kilka lat. Inicjatywę w sprawie ustalenia nowych standardów w kwalifikowaniu chorych do zabiegu podjął w tym roku konsultant krajowy prof. Marek Rękas. Nowe ustalenia opracowane przez profesorów ukazały się jako wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz odzwierciedlenie w przepisach. Poza konkretnymi wyjątkami nie można kwalifikować do zabiegu pacjentów z ostrością wzroku lepszą niż 0.6 do dali.

Standardy kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy 

Zabieg usunięcia zaćmy jest wskazany, gdy upośledzenie wzroku istotnie wpływa na możliwości wykonywania czynności życia codziennego lub zawodowego, a satysfakcjonująca poprawa widzenia nie może być osiągnięta za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

1. Na listę oczekujących na zabieg zaćmy pacjent zostaje wpisany po wizycie kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez lekarza specjalistę okulistę z ośrodka prowadzącego listę, w którym pacjent ma być operowany. Wizyta kwalifikacyjna odbywa się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do tego ośrodka.

2. Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest stwierdzenie zmętnienia soczewki w badaniu przy użyciu biomikroskopu po rozszerzeniu źrenicy.

3. Nie można kwalifikować do zabiegu pacjentów z ostrością wzroku lepszą niż 0.6 do dali (z najlepszą korekcją), z wyjątkiem przypadków przedstawionych niżej, które należy traktować jako pilne (jeżeli istnieje konieczność udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia):

  • zaćma stanowi przeszkodę w diagnostyce i leczeniu innych schorzeń oka,
  • w jaskrze zamkniętego kąta lub w wąskim kątem przesączania zagrażającym wystąpieniem jaskry,
  • w przypadku powstania różnowzroczności w wyniku operacji pierwszego oka przekraczające 3,0 D,
  • osoby wykonujące zawód kierowcy, osoby z udokumentowanym upośledzeniem umysłowym oraz chorobami psychicznymi.

JK 

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

MonikaM Poniedziałek, 23 Lipca 2018, 15:27
W Corten Medic w Radomiu nie czeka się wcale tak długo. Cały proces kwalifikacyjny trwa około kilku tygodni. Mojej mamie tam leczyli zaćmę i po zabiegu wypuścili ją od razu do domu.