NFZ zmienia zasady opieki transgranicznej

06 Lipca 2018, 14:52 okulistyka

Jak dziś informowaliśmy, Polskie Towarzystwo Okulistyczne opublikowało nowe standardy kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy. A NFZ już wprowadza je w życie w zakresie transgranicznej opieki zdrowotnej. Pacjenci, którzy nie będą mieć określonych w dokumencie problemów ze wzrokiem nie dostaną refundacji operacji za granicą, więc turystyka medyczna do Czech czy Słowacji pewnie spadnie. 

Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Transgranicznej Opieki Zdrowotnej uprzejmie informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby zabieg usunięcia zaćmy mógł zostać uznany za świadczenie, za które przysługuje zwrot kosztów, pacjent powinien spełniać kryteria kwalifikacji do zabiegu określone przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) w Standardach kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy – nie dotyczy dzieci.

Dotychczas Fundusz płacił za usuwanie zaćmy niezależnie od stanu pacjenta. 

Zmiana z jednej strony może ograniczyć turystykę medyczną i wypływ środków NFZ za granicę, z drugiej jednak, przez to że obowiązywać będzie też w Polsce może skrócić kolejki do operacji dla pacjentów, którzy faktycznie ich potrzebują. 

Standardy kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy 

Zabieg usunięcia zaćmy jest wskazany, gdy upośledzenie wzroku istotnie wpływa na możliwości wykonywania czynności życia codziennego lub zawodowego, a satysfakcjonująca poprawa widzenia nie może być osiągnięta za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

1. Na listę oczekujących na zabieg zaćmy pacjent zostaje wpisany po wizycie kwalifikacyjnej przeprowadzonej przez lekarza specjalistę okulistę z ośrodka prowadzącego listę, w którym pacjent ma być operowany. Wizyta kwalifikacyjna odbywa się w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia się pacjenta do tego ośrodka.

2. Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest stwierdzenie zmętnienia soczewki w badaniu przy użyciu biomikroskopu po rozszerzeniu źrenicy.

3. Nie można kwalifikować do zabiegu pacjentów z ostrością wzroku lepszą niż 0.6 do dali (z najlepszą korekcją), z wyjątkiem przypadków przedstawionych niżej, które należy traktować jako pilne (jeżeli istnieje konieczność udzielenia świadczenia ze względu na dynamikę procesu chorobowego możliwość szybkiego pogorszenia stanu zdrowia lub znaczącego zmniejszenia szans na powrót do zdrowia):

  • zaćma stanowi przeszkodę w diagnostyce i leczeniu innych schorzeń oka,
  • w jaskrze zamkniętego kąta lub w wąskim kątem przesączania zagrażającym wystąpieniem jaskry,
  • w przypadku powstania różnowzroczności w wyniku operacji pierwszego oka przekraczające 3,0 D,
  • osoby wykonujące zawód kierowcy, osoby z udokumentowanym upośledzeniem umysłowym oraz chorobami psychicznymi.

AK 

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Zygmunt Poniedziałek, 07 Stycznia 2019, 19:56
Tragedia, jak tak może być? Ja osobiście i tak się trochę bałem jechać za granicę i ostatecznie zrobiłem zabieg usuwania zaćmy prywatnie w szpitalu dr michnowskiego w Białymstoku, ale nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby NFZ nie pozwalało za granicą robić zabiegów... Przecież bardzo dużo osób z tego korzysta i dla nich taka opcja to błogosławieństwo... bo w Polsce się nie doczekają na zabieg...
Andrzej Niedziela, 08 Lipca 2018, 15:03
Po to UE robi dyrektywy aby na koniec zostawała fasada. Nie dość że nie można doprosić się zgody na zabiegi zagranicą to na koniec utrudniają te o których wykonanie nie musi człowiek żebrać. Żałosne.....