Psycholodzy rozważają protest- czego się domagają?

06 Lipca 2018, 14:57 psycholog psychiatria pacjent lekarz terapia

Po ostatnich doniesieniach dotyczących wznowienia akcji protestacyjnej przez ratowników medycznych oraz podobnych planach lekarzy rezydentów, protest rozważają także psycholodzy. Na poniedziałek przedstawiciele zawodu mają umówione spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz Rzecznikiem Praw Pacjenta. Wciąż jednak czekają na możliwość spotkania z minister Elżbietą Rafalską. Psycholodzy domagają się m.in. właściwego uregulowania zawodu, gdyż obecna ustawa tego nie gwarantuje.

 

Wygląda na to, że już niebawem kolejna grupa zawodowa zaprotestuje przeciwko temu co dzieje się w ochronie zdrowia. Psycholodzy podkreślają, że brak właściwego uregulowania ich zawodu odbija się przede wszystkim na pacjentach, którzy narażeni są na korzystanie z usług osób nieuprawnionych. Dzisiejsza swoboda w uprawnianiu zawodu psychologa jest po prostu niebezpieczna - apelują psycholodzy.

- Liczymy na dobre, konstruktywne spotkania. Czekamy również na termin spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, o które również wnosiliśmy - przekazuje nam Sławomir Makowski, przewodniczący OZZP.

Zawirowania wokół Centrów Zdrowia Psychicznego

- Uruchomienie CZP napotkało na liczne komplikacje. Projektu nie konsultowano z psychologami. Uwagi OZZP pozostały bez odpowiedzi Zamykane są sprawnie działające instytucje, zrywane są bezcenne więzi pacjentów z psychologami. To lada moment wywoła u chorych poważne konsekwencje. Wiele z tych osób trafi do przepełnionych szpitali, gdyż nie stworzono zadanych nowych ośrodków a zaczęto zamykać sprawdzone. W Łodzi zamknięto z dnia na dzień trzy poradnie w jednej tylko dzielnicy - Śródmieściu. Bardzo niefortunnie został także wybrany moment wprowadzania CZP. Zbiegł się on z czasem przedłużania kontraktów NFZ z poradniami. Pacjenci i ich terapeuci od kilku miesięcy byli narażeni na olbrzymie napięcie i niepewność czy ich poradnie będą miały możliwość dalszego leczenia. Poradnie zostały poinformowane o tym, czy będą nadal działać często dopiero na dzień przed końcem kontraktu. Pieniądze były potrzebne na powstające CZP. Teraz dojdzie do centralizacji w opiece psychiatrycznej, bo to duże szpitale otrzymają pieniądze i władzę - taka to będzie opieka środowiskowa. Do tej pory pacjent do swojej poradni miał często zaledwie kilka kroków. Miało to bardzo duże znaczenie w przypadku pacjentów lękowych - przekazuje Sławomir Makowski, dodając - My nie jesteśmy przeciwko CZP, jesteśmy za wszelkimi rozwiązaniami, które pomogą pacjentom, zmniejszą kolejki a zwiększą dostępność do usług. Jesteśmy za tym, aby otwierać kolejne miejsca, a nie zamykać już istniejące, dobrze funkcjonujące, sprawdzone. Chcemy, aby MZ zwiększyło finansowanie usług psychologicznych oraz psychiatrii i dzięki temu, by takich miejsc mogło być jak najwięcej, by oferowały pomoc jak najszybciej i były jak najbliżej potrzebujących. Bo taka jest właśnie idea pomocy środowiskowej - tłumaczy S. Makowski.

Za  mało psychologów

Pacjenci na rozpoczęcie terapii psychologicznej czekają nierzadko kilkanaście miesięcy. W szpitalach natomiast jeden psycholog ma pod opieką 40 pacjentów - co jest winą zbyt niskich limitów zatrudnienia.

Będzie kolejny protest

Psycholodzy są także zaniepokojeni brakiem chęci spotkania ze strony ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zarzucają, że deklaracja dotycząca chęci spotkań z różnymi zawodami działającymi w ochronie zdrowia pozostaje niewypełniona.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów tej jesieni planuje akcję protestacyjną oraz medialną w sprawie „reanimacji” ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Przygotowania rozpoczną się na początku września. Sama akcja ruszy na początku października - dokładnie w drugą rocznicę powstania OZZP - przekazuje Polityce Zdrowotnej przewodniczący Zawiązku.

Anna Grela

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Psycholog Niedziela, 29 Lipca 2018, 17:21
Kolejny protest polityczny. Psycholog nie powinien posługiwać się pojęciem "czarny protest" i zakładać czarnych koszulek. Tu nikt nie umarł. Nie przeginajcie. Nie każdy psycholog to popiera. Nie bez powodu.