Rząd proponuje minimalny wzrost emerytur w 2019 r. O ile?

06 Lipca 2018, 15:18 pieniądze

Choć to nie temat stricte medyczny, to od wysokości emerytur zależą m.in. wpływy do NFZ, ponieważ od tego świadczenia opłacana jest składka, a grono emerytów z roku na rok rośnie. Ile miałyby wzrosnąć świadczenia w przyszłym roku? Dziś ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie. 

Co do zasady wysokość waloryzacji konsultowana jest w ramach Rady Dialogu Społecznego. Partnerzy społeczni mogą zdecydować o wyższym niż ustawowe minimum podniesieniu świadczeń.

W związku z nieuzgodnieniem, w ramach Rady Dialogu Społecznego, wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. Rada Ministrów ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2018 r. To w praktyce oznaczać może 3,26 proc. wzrost emerytur w 2019 r. (zgodnie z obecnymi prognozami wzrostu płac w tym roku). 

Waloryzacja nie jest instrumentem zwiększania świadczeń, ale mechanizmem dostosowującym wysokość rent i emerytur do sytuacji ekonomicznej – tłumaczył na Radzie Dialogu Społecznego Marcin Zieleniecki, wiceminister resortu pracy.

AK

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2019 r.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz