Krajewski o planach Radziwiłła: To są na razie hasła

02 Grudnia 2015, 10:05 Krajewski

Minister Radziwiłł nakreślił plan. Wydaje się, że jest dobrze przemyślany, ale rozwojowy, bo to są na razie hasła –  mówił w Sygnałach Dnia Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Krajewski ocenił także projekt wprowadzenia darmowych leków dla osób po 75 roku życia.

Jak przypomina Krajewski:  –  Już był taki moment, kiedy seniorzy mieli darmowe leki i zdarzało się, że nadmiernie je gromadzili. Zdarzały się w przeszłości przypadki, kiedy emeryci i renciści na wszelki wypadek gromadzili w domach zapasy leków. Dlatego my proponujemy mechanizm, który zakłada jakąś minimalną kwotę, którą pacjent by płacił, aby ograniczyć nadmierne kupowanie leków i ich gromadzenie. Jeżeli jakieś środki się zainwestuje, to pacjent się zastanowi, zanim dokupi kolejne leki - ocenia Jacek Krajewski.

Zdaniem Prezesa uzależnienie ewentualnej odpłatności za leki od emerytur, czy dochodów seniorów byłoby trudne, ponieważ w Polsce jest przeszło dwa i pół miliona osób powyżej 75 roku życia:  –  Trzeba to policzyć tak, aby nikt krzywdy nie poniósł. Najpiękniej brzmią idee, ale później w szczegółach, w realizacji, zaczynają się kłopoty – mówił.

Krajewski mówił także o projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej, której pierwsze czytanie zaplanowano dziś w Sejmie. Porozumienie Zielonogórskie projekt złożyło już w poprzedniej kadencji sejmu, ale nie został on rozpatrzony. Zdaniem lekarzy obecna ustawa ma bardzo wiele wad:  –  Nasze środowisko chce zwiększenia swobody ordynacji lekarskiej, powstania mechanizmu który umożliwiałby zwrot środków pacjentowi przy przekroczeniu określonej kwoty wydanej na leki oraz umożliwienie aptekom gromadzenia większych zapasów leków wraz z możliwością zwracania ich do hurtowni.

AG

Źródło: Polskie Radio "Sygnały Dnia"

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz