Ł. Szumowski odpowiada rezydentom w sprawie ustawy 6 proc.

06 Lipca 2018, 16:00 SZUMOWSKI

Podczas dzisiejszej konferencji w Ministerstwie Zdrowia, Łukasz Szumowski prezentował projekt ustawy o 6 proc. PKB. Mówił też o zapowiedziach protestów lekarzy, którzy nie są zadowoleni z kształtu przepisów. 

 

- Realizujemy każdy z punktów porozumienia. Nie wszystkie mogą się znaleźć w tej regulacji, ponieważ część z postulatów znajduje się poza zakresem ustawy o 6 proc- zapewniał minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Odpierał również zarzuty dotyczące niewłączenia strony lekarzy do procesu legislacyjnego. Jego zdaniem konsultacje odbywały się zarówno z NRL jak rezydentami i innymi organizacjami.

Za mało lekarzy na lojalki?

Ustawa przewiduje dodatki do pensji dla lekarzy deklarujących pracę dla jednego podmiotu. Wzbudza do pewne kontrowersje. Zdaniem lekarzy mogłoby to wpłynąć na braki kadrowe w niektórych punktach.

- Dodatek za gwarancję pracy w jednym podmiocie jest dobrowolny. Ograniczenia nie obejmują placówki AOS, POZ oraz rehabilitacji - mówił minister Łukasz Szumowski. - Daliśmy więcej niż zakładało porozumienie, włączyliśmy do tego wolontariat i pracę w hospicjach, oraz w zakładach długoterminowej opieki - dodał. Zapewniał, że w przypadku braków kadrowych prezes OW NFZ może wyrazić zgodę na pracę w zagrożonych brakami kadrowymi szpitalach.

NRL wraz z rezydentami zarzucali również rządowi dopisanie kosztów działania AOTMiT oraz wartość środków z funduszu na walkę z hazardem do 6 proc. PKB nakładów na zdrowie, choć środki te nie idą na świadczenia. Minister bronił zapisu, ale też przyznał, że wprowadził go resort finansów. 

- AOTMiT jest finansowana z budżetu NFZ. Budżet NFZ jest również wliczony do wydatków na zdrowie. Ministerstwo Finansów zarzucało nam niekonsekwencję w ustalaniu budżetu. Nie można ująć AOTMiT wpływu na ochronę zdrowia. Jeżeli mówimy o funduszu hazardowym, pieniądze idą bezpośrednio na leczenie uzależnień - stąd MF zgłosiło nam uwagę, aby fundusz uwzględnić – bronił odpisu minister.

Od kiedy lekarze mogą liczyć na podwyżki?

- W budżecie jest mowa o wszystkich skutkach tej ustawy od 1 lipca, niezależnie od tego kiedy prezydent nowelizację podpisze. W związku z tym nie ma żadnych obaw. Lekarze będą jej beneficjentami od 1 lipca. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, pensje i dodatki dla lekarzy będą liczone wstecz - uspokajał Minister.

JK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz