MZ opublikowało rozporządzenie z wykazem czynności zawodowych fizjoterapeutów

10 Lipca 2018, 13:29 fizjoterapeuta rehabilitacja masażysta

Wykaz czynności zawodowych dla fizjoterapeutów zawiera opublikowane we wtorek w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia. Dokument zacznie obowiązywać od 24 lipca br.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2018 r. w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych fizjoterapeuty.

Rozporządzenie określa trzy poziomy wykształcenia niezbędne do wykonywania czynności zawodowych fizjoterapeuty. W załączniku określono świadczenia, do wykonywania których, zgodnie z ustawą jest uprawniony fizjoterapeuta.

Jakie zadania dla fizjoterapeuty?

W ramach zadań zawodowych fizjoterapeuty ujęto diagnostykę funkcjonalną pacjenta, kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie fizykoterapii, kinezyterapii oraz masażu, jak również zlecanie wyrobów medycznych, dobierania do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych i nauczanie pacjenta posługiwania się wyrobami medycznymi.

W zależności od poziomu wykształcenia fizjoterapeuta będzie mógł wykonywać określone dla tego poziomu czynności. Na przykład oceny sprawności manualnej będą mogli dokonywać fizjoterapeuci na wszystkich poziomach kwalifikacji. Natomiast kwalifikować do fizykoterapii oraz zlecać zaopatrzenie w wyroby medyczne będą mogli tylko specjaliści w dziedzinie fizjoterapii oraz magistrowie fizjoterapii.

AK

Polecam również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz