Znamy treść porozumienia z pielęgniarkami

11 Lipca 2018, 11:05 pielęgniarka lekarz lekarka dokumentacja

Podczas wczorajszej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski, wraz z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oświadczyli o porozumieniu podpisanym między resortem zdrowia a stroną pracowników medycznych. Dzisiaj ministerstwo opublikowało pełną treść dokumentu porozumienia.

Jak pisaliśmy już wczoraj, w ramach porozumienia resort zobowiązuje się do:

 • Usankcjonowania w podstawie wynagrodzeń dodatków 4x400 zł
  Dodatek należny pielęgniarkom i położnym tzw. „dodatek Zembali” od września b.r. będzie wpisany w podstawę wynagrodzenia pielęgniarek w kwocie 1100 zł. Do lipca 2019 r. kwota ta będzie sukcesywnie rosła do poziomu 1200 zł.
 • Określenia nowych wskaźników norm zatrudnienia 
  Od stycznia minimalny wskaźnik zatrudnienia będzie wynosił 0,6 pielęgniarki przypadającej na jednego pacjenta w „oddziałach zachowawczych” oraz 0,7 pielęgniarki na pacjenta na oddział zabiegowy. Zapowiedziano na przyszły rok zmianę norm zatrudnienia na oddziałach pediatrycznych.
 • Gwarancji 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego
 • Wypracowania strategii rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa
  Środowisko pielęgniarskie wraz z MZ zamierza zdiagnozować sytuacje pielęgniarstwa oraz wypracować działania, które trzeba podjąć w celu polepszenia sytuacji zawodowej w systemie. Strategia ma zostać przedstawiona na posiedzeniu Rady Ministrów do końca roku.
 • Prowadzenia kampanii promującej zawód pielęgniarki i położnej 
 • Wprowadzenia porady pielęgniarskiej jako świadczenia gwarantowanego przez NFZ 
  Od lipca 2019 r. pielęgniarki będą mogły świadczyć porady pielęgniarskie. W ramach gwarantowanej w koszyku świadczeń usługi pielęgniarki będą mogły badać i przyjmować pacjentów oraz przepisywać skierowania i recepty.

- Porozumienie jest odpowiedzią na oczekiwania środowiska pielęgniarek i położnych. Postulowano stabilizację sytuacji związanych z dodatkami. Było wiele sytuacji, kiedy dodatki nie były przekazywane lub przekazane w niewłaściwy sposób. Chcemy, aby dodatek wypłacany regularnie był zabezpieczony w podstawie wynagrodzenia tak, aby każda z pielęgniarek wiedziała, że pieniądze które się jej należą muszą być jej wypłacane. Włączenie dodatku do wynagrodzenia jest rozwiązaniem stałym – mówił wczoraj minister Szumowski.

- Porozumienie nie jest szczytem marzeń pielęgniarek, jednak jest krokiem do przodu i mam nadzieję, że odwróci trend małego zainteresowania wśród młodych osób tym zawodem. Liczymy na to, że kobiety będą zachęcane do zawodu – mówiła K. Ptok.

 JK

Polecamy również: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Studentka Piątek, 13 Lipca 2018, 20:16
"Liczymy na to, że kobiety będą zachęcane do zawodu" czy to jakiś żart? Powinno się zachęcać w szczególności mężczyzn, są bardzo cenieni w pielęgniarstwie, a jest ich ciągle za mało. Zawód od dawna nie jest tylko i wyłącznie kobiecy.
pieleg. Czwartek, 12 Lipca 2018, 10:35
Czytam ,ze kazda pielegniarka lub wszystkie pielgniarki czy w ko}cu piel.zabiegowe i piel. praktyki tez beda obiete ta podwyzka