NIZP-PZH: wytyczne dla placówek w przypadku pandemii grypy

11 Lipca 2018, 14:59 STARY NIZP

Wytyczne do przygotowania placówek medycznych na wypadek wystąpienia pandemii grypy - przedstawiono w środę w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładzie Higieny. 

Wytyczne zostały przygotowane przez Zespół Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH.

Jak wyjaśnił dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk, wytyczne mają posłużyć do opracowania planów pandemicznych, protokołów i procedur postępowania dla placówek medycznych w Polsce, na okoliczność wystąpienia pandemii grypy.

Podkreślił, że jeżeli placówki medyczne przygotowały jakiekolwiek plany na wypadek wystąpienia pandemii grypy, to zrobiły to kilka lat temu i nie aktualizowały tych procedur.

- Chcemy zachęcić placówki medyczne do przeanalizowania swoich wewnętrznych procedur i opracowania indywidualnych planów opartych na naszych wytycznych - wyjaśnił. Dodał, że eksperci Instytutu będą mogli w razie potrzeby wesprzeć indywidualne placówki w opracowaniu takich planów.

- Posiadanie takiego dokumentu przygotowanego w spokojnym okresie ułatwi wprowadzenie konkretnych rozwiązań w momencie gdy pojawi się kryzys - mówił.

W XX wieku były trzy pandemie grypy

Dyrektor Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak przypomniała, że w XX wieku miały miejsce trzy pandemie grypy i podkreśliła, że nikt nie potrafi określić, kiedy może dojść do kolejnej.

Zwróciła uwagę, że istnieją pewne prawne regulacje dotyczące działań w przypadku epidemii, m.in. ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi.

- Placówki medyczne są zobowiązane do przygotowania planów działania na wypadek pandemii, m.in. procedur stosowania i podawania leków, opracowania planów dotyczących sposobu informowania pacjentów o zagrożeniach, odizolowanie pacjentów z podejrzeniem i potwierdzeniem infekcji wirusem pandemicznym, organizacji pracy i ryzyka zakażenia od pacjentów - mówiła prof. L.Brydak. 

Profilaktyka najważniejsza

Prof. L.Brydak podkreślała rolę profilaktyki i higieny. - Musimy zwiększyć procent osób zaszczepionych w Polsce - mówiła. Według niej, zwłaszcza pracownicy ochrony zdrowia powinni szczepić się przeciwko grypie. Jak przekonywała niezbędne jest uświadamianie lekarzy o prawnym obowiązku zalecania szczepień, wprowadzenie informacji do programów edukacyjnych, informowanie o skutkach grypy, nie tylko zdrowotnych ale też ekonomicznych.

- Trzeba obalić mit: nie ma terminów co do szczepień przeciwko grypie. Osoby podwyższonego ryzyka powinny zaszczepić się, gdy tylko szczepionka na dany sezon trafi do aptek czyli we wrześniu - mówiła prof. L.Brydak.Przypomniała, że sezon zaczyna się od 1 października i trwa do końca września kolejnego roku.

Także Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz podkreślał znaczenie szczepienia przeciwko grypie w zapobieganiu chorobie. - Istotne jest szczepienie personelu medycznego przeciwko grypie, jako normalna procedura związana z bezpieczeństwem pracownika - mówił.

Ile zachorowań w Polsce

Prof. L. Brydak poinformowała, że według danych z ostatniego sezonu 2017/2018 na dzień 8 lipca 2018 r., było 4 888 639 zachorowań, 48 zgonów, oraz ponad 17 tys. skierowań do szpitali z powodu grypy.
Wirusem dominującym był wirus typu B linia Yamagata (54,89 proc.). Szczyt zapadalności przypadł na koniec lutego 2018 r.

Wytyczne można znaleźć na stronie internetowej NIZP-PZH.

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

prof. Dąb-Rozwadowski Czwartek, 12 Lipca 2018, 10:34
Zgadzam się z panią prof. personel medyczny powinien mieć wyszczepialność utrzymaną przynajmniej na średnim poziomie 98%. Dlaczego pielęgniarki I lekarze unikają szczepień przeciw tak groźnej chorobie śmiertelnej jaką jest grypa!? To ewidentne zagrożenie dla reszty społeczęństwa.