ZAPPA chce zatrzymać dalszą koncentrację na rynku aptek

11 Lipca 2018, 14:56 Apteka

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek apeluje do aptekarzy o zgłaszanie przypadków aptek przejętych przez sieci lub otwieranych na podstawie tzw. promesy po wejściu w życie zapisów nowelizacji tzw. „Apteki dla Aptekarza”.

 

Chcąc zatrzymać postępującą - zdaniem organizacji - koncentrację na rynku aptek, ZAPPA zaapelowała do farmaceutów o przekazywanie informacji o nabywaniu aptek przez sieci, a także tworzenie nowych placówek na podstawie promes. Zdaniem aptekarzy najnowsze opinie prawne, dotyczące wydawania przez organy inspekcji farmaceutycznej promes na prowadzenie aptek ogólnodostępnych, wskazują, że decyzje te nie powinny być realizowane. „Zgodnie ze stanowiskiem GIF oraz uzasadnieniem ustawy AdA takie działania są niezgodne z prawem i powinny owocować cofnięciem zezwoleń przejętych aptek”- wskazują członkowie organizacji.

ZAPPA chcą przeciwdziałać negatywnemu ich zdaniem zjawisku tworzy bazę aptek – tak by na jej podstawie monitorować rynkowe zmiany. W planach organizacji jest również informowanie o działaniach podejmowanych przez sieci apteczne - zarówno posłów oraz organów państwa (m.in. MZ, GIF oraz WIF-y).

Przypomnijmy, że promesy są przyrzeczeniem wydania zezwolenia i mają charakter decyzji administracyjnej. Tuż przed wejściem w życie nowelizacji „Apteka dla aptekarza” w wojewódzkich inspektorach farmaceutycznych zaobserwowano skokowy wzrost liczby wniosków o wydanie zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych. Według rynkowych szacunków pozwoliłyby one na uruchomieniew skali całego kraju nawet tysiąca nowych placówek. W ocenie ekspertów nie przekłada się to jednak na liczbę promes – tylko w województwie wielkopolskim w 2017 roku (od 1 lutego 2017) wydano zaledwie 11 tego typu czasowych decyzji.

 MM

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz